fot. Christian Vierig
Podziel się:
Skopiuj link:

Zmieniaj się jak kameleon. Miksuj nowoczesność z vintage

Jak być trendy? Wystarczy zmiksować ze sobą modę z wybiegów z rzeczami vintage, które zdobywają coraz większą popularność. - Kreatywne połączenie nowości z elementami z przeszłości może stworzyć styl, który będzie się wyróżniał, opowiadał ciekawą historię - tłumaczy stylistka Katarzyna Kobiela.

Aleksandra Lewandowska, dziennikarka Wirtualnej Polski: Zacznijmy od podstaw. Czym jest vintage?

Katarzyna Kobiela, stylistka, trenerka dress-codu i etykiety biznesu: Termin vintage odnosi się do przedmiotów, ubrań, a także elementów wystroju, które są, najprościej mówiąc, "stare". Mają jednak ogromną wartość ze względu na swoją jakość i unikalny charakter. To rzeczy z co najmniej 20-25-letnią historią oraz starsze.

W kontekście mody, vintage to przede wszystkim ubrania i akcesoria z poprzednich dekad, które są ponownie przez nas doceniane oraz noszone jako element stylizacji.

Vintage shopy i second-handy przeżywają aktualnie swoje drugie życie. Jak pani, jako stylistka, podchodzi do łączenia trendów z wybiegów z elementami vintage?

Łączenie trendów z wybiegów z elementami vintage może stworzyć unikalne i osobiste stylizacje. Ważne jest tu zrozumienie proporcji i harmonii pomiędzy nowoczesnymi trendami a klasycznym stylem vintage. Kreatywne połączenie nowości z elementami z przeszłości może stworzyć styl, który będzie się wyróżniał, opowiadał ciekawą historię.

Czy vintage w takim razie jest dla każdego?

Tak, zdecydowanie. Vintage może być dla każdego, ponieważ oferuje szeroki zakres stylów i epok, które mogą zaspokoić najróżniejsze gusta i preferencje. Bez względu na wiek czy indywidualny styl każdy może znaleźć w modzie vintage coś unikalnego. Bo to nie tylko moda, ale również sposób na wyrażenie siebie poprzez noszenie ubrań, które mają charakter i historię, co sprawia, że moda staje się bardziej osobista i zróżnicowana.

Vintage potrafi odmienić look, styl? Dodać mu więcej oryginalności?

Oczywiście! Moda vintage ma ogromny potencjał. Dodanie elementów z dawnych lat do garderoby może wprowadzić oryginalność oraz charakter. A my, jako konsumenci, unikamy tym samym masowo produkowanej mody i tworzymy coś swojego, niepowtarzalnego. To może dodać nam pewności siebie, która w modzie jest kluczowa.

Stylizacja podczas kopenhaskiego tygodnia mody

Stylizacja podczas kopenhaskiego tygodnia mody

Autor: Edward Berthelot

Źródło: Getty Images

W kontekście uzyskania modnej stylizacji. Łączenie trendów z vintage może być "kluczem do sukcesu"?

Kreatywne wykorzystanie elementów vintage może na pewno wyróżnić się w tłumie i nadal pozostawać zgodnym z aktualnymi trendami. Kluczem jest umiejętne balansowanie między dwoma łączonymi światami, by stworzyć spójny, atrakcyjny look.

Czyli trzeba mieć jednak w tym wszystkim wyczucie? Zastanawiam się, czy idąc śladem balansowania, możemy łączyć wszystko ze wszystkim? Szare dresy z perłami vintage?

W modzie, tak jak w życiu, trzeba mieć wyczucie. Łączenie elementów z różnych epok wymaga pewnej wrażliwości na styl. Choć eksperymentowanie jest moim zdaniem świetne, nie zawsze powinniśmy łączyć wszystko ze wszystkim.

W przypadku szarych dresów z perłami vintage - bo to bardzo dobry przykład, kluczowe jest zrozumienie proporcji oraz równowagi między streetwearowym a eleganckim stylem. Kreatywność w modzie jest zawsze mile widziana, ale warto zachować pewną spójność w wyborze elementów, aby uzyskać spójną, harmonijną stylizację.

Mówiąc o modzie vintage. Czy pani zdaniem może ona w pewnym momencie pokonać sklepy sieciowe? Stać się głównym źródłem, w którym kupujemy? Czy zawsze będzie jednak tym drugim wyborem?

Vintage zyskuje coraz większą popularność, ale niekoniecznie zastąpi sklepy sieciowe jako główne źródło zakupów. Zarówno jedno, jak i drugie, ma swoje miejsce w świecie mody. Vintage oferuje unikalność, historię i zrównoważoną modę, podczas gdy sklepy sieciowe zapewniają łatwą dostępność, nowoczesne trendy i różnorodność. To kwestia indywidualnych preferencji, zrównoważonego podejścia do mody i stylu życia. Obydwa wybory mogą współistnieć - zależnie od tego, czego ktoś poszukuje w swojej garderobie.

Jeżeli mówimy o łączeniu trendów z vintage - jakie "stare" rzeczy najlepiej wybierać? Czy vintage posiada w swojej ofercie coś, czego nie znajdziemy w "nowej" modzie?

Osobiście lubię łączyć obydwa style i trudno powiedzieć, co jest lepsze. To zależy od naszych osobistych preferencji, pomysłu na siebie i na stylizację. Idealne elementy vintage do łączenia z nowoczesnymi trendami to rzeczy klasyczne i ponadczasowe. To takie must have, które powinna mieć w szafie każda kobieta. Płaszcze, marynarki, kurtki skórzane, ale także dodatki typu paski, torebki czy biżuteria są świetnymi kandydatami.

Czy jest jeszcze coś, co jest lepsze w vintage?

W modzie vintage istnieje wiele aspektów, które sprawiają, że doceniamy akurat tę formę zakupów, a nie tzw. fast fashion. Poza oczywistą oryginalnością, bo to chyba jedna z najważniejszych rzeczy, dla których tak często, niezależnie od wieku i płci, wybieramy vintage, są to historia, jakość materiałów, wyjątkowe detale oraz ręczne wykończenia.

To, co sprawia, że vintage jest wyjątkowe, to jeszcze unikatowość. Bo przecież każdy z nas lubi mieć coś, czego nie ma nikt inny. W szczególności w dzisiejszych czasach, kiedy wybór teoretycznie jest ogromny, a nie jest wcale tak łatwo wyróżnić się w tłumie.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czy prezent w postaci biżuterii vintage jest dobrym pomysłem?

Biżuteria vintage ma niepowtarzalny charakter i historyczny urok, co sprawia, że stanowi wyjątkowy element w kolekcji. Dobrze dobrane akcesoria vintage mogą być nie tylko modnym dodatkiem, ale także interesującym elementem opowiadającym historię i styl zeszłych epok. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup takiego prezentu, wyrazi tym uwagę i troskę o osobiste zainteresowania obdarowanej osoby. A czy może być coś lepszego?

W kwestii wyboru biżuterii vintage dla ukochanej osoby, osobiście polecam zajrzeć do vintage shopów, które się w tym specjalizują. Najszybciej znajdziemy je zapewne w mediach społecznościowych, ale jest także mnóstwo stron-sklepów online, które posiadają tak bogatą ofertę biżuterii, że ciężko będzie zdecydować się na jedną rzecz.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij