fot. Vera_Petrunina
Podziel się:
Skopiuj link:

Mogłeś o nich nie słyszeć. Wrześniowe festiwale kulturalne

Wakacje to upragniony okres w roku. Nie tylko ze względu na wymarzone wyjazdy w ulubionym gronie. Dla wielu to również czas festiwali, głównie tych muzycznych. Bo to właśnie latem odbywają się najpopularniejsze imprezy takie jak Opener, Orange Warsaw Festiwal czy Fest Festiwal. Gdy przychodzi jesień, wydaje się, że pozostają nam już tylko spokojne wieczory w zaciszu domowym albo co najwyżej wyjście do kina, muzeum czy na kolację ze znajomymi. Nic bardziej mylnego!

Jesień obfituje w wiele znakomitych festiwali, które warto odwiedzić. We wrześniu i w październiku w całej Polsce odbywają się imprezy dla fanów kina, muzyki, literatury czy teatru. Większość z nich nie jest tak promowana jak letnie festiwale, ale z pewnością warto je odwiedzić.

Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy w Krośnie (8-10.09)

Już po raz 15. podkarpackie Krosno stanie się miastem wyjątkowych spotkań z artystami sztuk niezależnych. Ideą festiwalu od zawsze był bliski kontakt ze sztuką, zwłaszcza z teatrem. Dlatego widownia spektakli prezentowanych podczas imprezy znajduje się na scenie. Dzięki temu widz ma aktorów dosłownie na wyciągnięcie ręki.

- Pewną charakterystyczną ciekawostką jest to, że każdy widz po udziale w wydarzeniu artystycznym na Strachach może przelać swoje myśli na kartkę, którą wrzuca do skrzyneczki ze szklanym wieczkiem z motywem plakatu festiwalowego. Wszystkie te wypowiedzi wraz ze skrzyneczką, artyści zabierają ze sobą na pamiątkę tego wydarzenia. Jest to swego rodzaju ukłon w stronę istoty żywych relacji artystycznych, a także dialogu twórców i odbiorców sztuki – powiedziała Dagmara Bogacz, dyrektor administracyjna festiwalu.

Od kilku lat Strachy są nie tylko wydarzeniem teatralnym. Organizatorzy zapewniają również atrakcje związane z innymi dziedzinami sztuki. Podczas festiwalu odbywają się koncerty, wykłady, warsztaty, wystawy. To wyjątkowa inicjatywa, również dlatego, że jest bezpłatna.

- W tym roku hasło przewodnie to: Sztuka myśli. Dla publiczności przygotowaliśmy wiele ciekawych propozycji artystycznych. Pierwszy dzień festiwalu otworzy piękny spektakl pantomimy Teatru Nikoli, który grał już kilkukrotnie na deskach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Drugiego dnia festiwalu, w piątek, weekend rozpoczniemy intensywnie, ponieważ odbędą się dwie wystawy: powarsztatowa, dotycząca rękodzieła artystycznego, oraz wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby autorstwa Miłosza Tomkowicza. Widzowie zobaczą również aż cztery spektakle. Trzeciego dnia odbędą się warsztaty kuchni wegańskiej, wystawy fotografii, a wieczorem koncert zespołu Róża.

MIASTOmovie. Festiwal Filmów o Mieście i Architekturze we Wrocławiu (28.09-2.10)

Ten niszowy festiwal to projekt, który ma zachęcić do rozmowy o architekturze, o tym z jakimi wyzwaniami urbanistycznymi mierzą się miasta. Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele się zmieniło: powstaje coraz więcej osiedli, stare kamienice są rewitalizowane, pojawiają się nowe inwestycje, a otocznie zmienia się w błyskawicznym tempie.

- Nasze działanie ma wszystkim mieszkańcom polskich miast ułatwiać poruszanie się w gąszczu zmian – twierdzą organizatorzy, czyli Wrocławska Fundacja Filmowa.

We wrocławskim kinie Nowe Horyzonty przez cały czas trwania festiwalu będzie można obejrzeć takie filmy jak "Komedia małżeńska", "Kopenhaga. Najlepsze miasto świata" czy "Raj utracony. Historia znikania". Oprócz tego będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych i wykładach. Wśród zaproszonych gości są m.in. historyczka architektury Anna Cymer, Tomasz Fudała - historyk sztuki czy Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury, kuratorka.

W tym roku Wrocławska Fundacja Filmowa postanowiła skupić się na estetyce architektury i jej otoczenia. Dlatego tegoroczny motyw przewodni to: "To nie kwestia gustu". Czy w czasach, gdy skupiamy się bardziej na funkcjonalność budynków jest miejsce na rozmowy o formie i wyglądzie tego, co nas otacza? Czy ktoś zwraca uwagę na detale, szczegóły, które mogą dodać charakteru? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście wraz z publicznością.

Bilety są do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz online. Koszt: 22 zł bilet normalny, 20 zł bilet wielokrotny (na 4 i więcej seansów).

Sacrum Profanum w Krakowie (2-11.09)

Festiwal Sacrum Profanum odbywa się regularnie od 2003 r. I choć to jeden z najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w naszej części Europy, to wciąż za mało się o nim mówi.

- Kładziemy szczególny nacisk na eksperyment i przekraczanie gatunkowych granic – po to, by poszerzać granice percepcji i wyobraźni słuchaczy. W tym roku bogaty program wydarzenia to propozycja do szerokiego grona odbiorców. Ze względu na jubileuszową 20. edycję część koncertów jest bezpłatna - chcemy w ten sposób zaprosić do włączenia się w festiwal mieszkańców i mieszkanki Krakowa. Festiwal jest wspólny, zapraszający i społecznie zaangażowany. Hasło przewodnie przypomina nam o gatunkach zagrożonych wyginięciem, do których metaforycznie włączyć możemy muzykę współczesną, która chce być szeroko słuchana. Przed nami między innymi perkusyjne wibracje w hangarze, elektroakustyczne pieśni Gruzji i eko-opera w rytmie techno – powiedziała w rozmowie z SO Magazynem Katarzyna Jakubowiak, rzeczniczka prasowa.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji "Gatunki zagrożone wyginięciem" można rozumieć na wiele sposobów.

- Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na ekologię, bo wiele osób nadal lekceważy ten temat. Każdego roku ginie masa gatunków zwierząt, a skala zanieczyszczeń i zmian klimatu rośnie w szybkim tempie. Dlatego oddajemy głos artystom, których twórczość skłania do zmiany postawy wobec naszej planety - mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum. Zwraca przy tym uwagę, że znaczenie motywu przewodniego można rozumieć też jako dbałość o niszowe gatunki muzyczne.

W tym roku uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać m.in. koncertu 100 Cymbals, a także podziwiać oktet Marka Pospieszalskiego, który na warsztat weźmie dzieła 8 wybitnych kompozytorek XX w.

Bilety można zakupić online na stronie festiwalu. Ceny wahają się od 35-70 zł.

Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie

W ostatnich miesiącach Ukraińcy przeżywają prawdziwy koszmar. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce, dlatego tegoroczna edycja festiwalu będzie specjalna i wyjątkowa. W poprzednich latach filmy prezentowano głównie w warszawskiej Kinotece. W październiku będzie je można obejrzeć również w innych polskich miastach oraz na platformie VOD.

- Festiwal pokazał jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. W Polsce mieszka coraz więcej Ukraińców, to nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – powiedziała Beata Bierońska-Lach, dyrektorka festiwalu.

W ramach programu zostanie pokazanych około 50 filmów, a festiwal będzie składał się z następujących sekcji: Oblicza Ukrainy, Kobiece historie, Mariupol i Sztuka Wolności. Odbędzie się też konkurs na najlepszy film krótkometrażowy.

Widzowie będą mogli zobaczyć film "Klondike", "Syndrom Hamleta", "107 Matek", "Mariupol" czy Terykony. Większość prezentowanych dzieł została nagrodzona podczas światowych festiwali i spotkała się z uznaniem krytyków filmowych. Ukraina! Festial Filmowy to jednak nie tylko prezentacja filmowe. Podczas imprezy odbędą się spotkania z twórcami, a także debata "Kobiety filmu w Ukrainie", na której pojawią się ukraińskie twórczynie filmowe. Oprócz tego rodzice będą mogli skorzystać z animacji dla dzieci, zaplanowano również koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawę rysunków Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.

Na festiwalu odbędzie się plebiscyt publiczności, dzięki czemu to widzowie wybiorą najlepsze prezentowane dzieło. Na festiwal może zakupić karnety w cenie 115 zł (wszystkie seanse oprócz gali) i 130 zł (wszystkie seanse plus gala). Oprócz tego istnieje możliwość zakupy biletów pojedynczych w cenach od 15-20 zł w zależności od seansu.

Ogólnopolski Festiwal Literacki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie (15-18.09)

Jesienią znajdzie się też coś dla fanów literatury. Co ciekawe początki Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego w Świdwinie sięgają aż 1970 r. To wtedy Stanisław Misakowski, ówczesny kierownik Świdwińskiego Ośrodka Kultury, zainicjował konkurs poetycki. Na patrona konkursu obrał Jana Śpiewaka – warszawskiego poetę i eseistę. Od 18 lat impreza sygnowana jest imieniem artysty i jego zmarłej żony, również poetki.

Impreza to przede wszystkim konkurs poetycki, a w zmodyfikowanej formie – również konkurs na tekst reporterski. W jury pojawią się takie osobistości jak Wojciech Szot, Stasia Budzisz czy Justyna Bargielska. Jednak od 2 lat formuła festiwalu jest nieco rozszerzana, a organizatorzy nie skupiają się już tylko na poezji, ale również na prozie i literaturze faktu.

- Za podstawowe cele konkursu uznajemy rozwijanie zainteresowania współczesną literaturą, promocję reportażu prasowego i internetowego, stworzenie miejsca spotkań i dyskusji o kulturze oraz kultywowanie tradycji twórczości Jana Śpiewaka – informują organizatorzy.

Oprócz konkursu odbędą się spotkania z wybitnymi twórcami, koncerty i wystawy. Przez kilka wrześniowych dni fani literatury będą mogli spotkać się z takimi autorami jak Magdalena Grzebałkowska, Filip Springer, Michał Nogaś czy Agata Romaniuk. Jedynym biletowanym wydarzeniem festiwalu jest koncert Vavamuffin. Ceny zaczynają się od 35 zł.

Festiwal Literacki to nie tylko okazja do rozmów o sztuce, wymianie myśli i spotkania ze zdolnymi ludźmi, ale też możliwość spędzenia czasu w murach średniowiecznego zamku w sercu Pomorza Zachodniego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij