fot. Timo Helgert / Instagram
Podziel się:
Skopiuj link:

Timo Helgert "The Return of Nature"

Natura nie znosi próżni - powiedział przed wiekami francuski lekarz, filozof i satyryk Francois Rabelais, a ten cytat doskonale puentuje najnowsze prace niemieckiego artysty Timo Helgerta. Cykl filmów "The Return of Nature" cieszy się ogromną popularnością na Instagramie i sprawia, że prawdziwie czujemy wiosnę, inną wiosnę.

Pustka – to słowo, które - tuż po słowie koronawirus – zobrazować może świat, w którym żyjemy od co najmniej miesiąca. Puste ulice, puste sklepy, puste kościoły, galerie i place zabaw, kina i teatry. Nasze miasta wyglądają jak opuszczone, jakby wszyscy mieszkańcy planety z dnia na dzień polecieli gdzieś daleko w kosmos raz na zawsze opuszczając Ziemię.

Ta dziwna, nieludzka przestrzeń pełna znaków naszej cywilizacji przyprawia o smutek, czasem o lęk, ale też inspiruje. Dla niemieckiego artysty współczesnych mediów Timo Helgerta stała się punktem wyjścia do nowych prac, które od kilku tygodni publikuje na swoim koncie na Instagramie.

Timo Helgert, założyciel i dyrektor kreatywny studia artystycznego Vacades, za pomocą współczesnych technologii postanowił pokazać, jak wyglądałby świat, gdyby koronawirus nie był tylko przejściową historią, a nasza cywilizacja dobiegłaby końca. Jednocześnie jego filmy są gestem solidarności z mieszkańcami tych miejsc, które najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa.

Tak oto w słynnym arkadach Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie zamiast tłumów turystów i fanów luksusowej mody od Prady, Gucciego czy Diora kwitną polne kwiaty, śpiewają ptaki i fruwają motyle. To samo dzieje się w nowojorskim metrze, Taj Mahal i w madryckim Muzeum Prado.

Wokół brooklyńskiego mostu rozrosła się prawdziwa puszcza, a po berlińskim metrze wije się gigantyczny wąż.

Cykl prac "The Return of Nature" jest oczywiście tylko imaginacją, ale porusza, hipnotyzuje, otwiera nowe drzwi w naszej własnej wyobraźni. Jednocześnie to filmy, które dają poczucie wytchnienia, wnoszą spokój i pozwalają poczuć prawdziwą wiosnę, taką jaką kochamy i za którą teraz najbardziej tęsknimy.

Zobacz też: Jak małymi krokami "ocalić planetę"? Zagraj w zielone!

Spodobał Ci się SO Magazyn? Zacznij obserwować nas na Instagramie!

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij