fot. APART.pl
Podziel się:
Skopiuj link:

Powiedz to bez słów!

Czerwone róże, amorki, serduszka – chyba nikt nie wątpliwości, że to właśnie one kojarzą się z walentynkami. Na szczęście w naszej kulturze jest znacznie więcej miłosnych symboli, które pomagają wyrażać emocje w niewerbalny sposób. Poznaj najpiękniejsze i najbardziej popularne motywy związane z dniem zakochanych.

Mówi się, że miłość jest jak książka, którą można przeglądać w nieskończoność. Nie dziwne, że temat ten wciąż fascynuje malarzy, rzeźbiarzy czy poetów. A także badaczy, którzy już w starożytności uważali, że amare to sens naszego istnienia. Mary Calderone, amerykańska lekarka i obrończyni zdrowia, powiedziała kiedyś, że na świecie jest tyle sposobów kochania, ile jest na nim ludzi. To samo dotyczy symboli miłości, których wybór jest naprawdę bogaty – od serc i kwiatów aż po łuk i strzałę kupidyna. Każdy z tych atrybutów bardzo dokładnie pomaga nam wyrażać uczucia, a także zrozumieć, czym jest stan zakochania. Jakie motywy kojarzone z walentynkami mają szczególną siłę?

Serce

Bez wątpienia to najsłynniejszy symbol, który często widnieje na kartach miłosnych. Według pradawnych legend bogowie zaczynali akt stworzenia właśnie od serca. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że to z serca, a nie z umysłu wychodzą wszelkie rozkazy, które nami kierują. Z kolei w Grecji i Rzymie motyw serca znany był w postaci ornamentu z przeplatającego się bluszczu – narzeczeni otrzymywali gałązkę jako symbol trwałej miłości. Średniowiecze odsunęło na pewien czas romantyczną symbolikę serca, nadając mu bardziej mistyczny wyraz. Dopiero w kolejnej epoce symbol ten na dobre związał się z erotyką, czego przykładem są renesansowe obrazy z wizerunkiem Kupidyna przeszywającego serca strzałą czy też Wenus – bogini miłości i jej płonących serc. Współcześnie symbol ten można spotkać niemal wszędzie – na walentynkowych kartkach, upominkach, a także biżuterii. Kolekcja Love Love od Apart jest tego najlepszych dowodem. Znajdziemy w niej wiele dodatków z motywem serca, m.in. złoty naszyjnik z diamentami i topazem oraz złotą bransoletkę EKG serca z diamentami i agatami.

Dla naszej ukochanej wspaniałym prezentem będzie pierścionek z napisem "love" oraz zawieszka w kształcie serca z żółtego złota z brylantem i kamieniami szlachetnymi.

Źródło: APART.pl

Czerwień

"Trudno wyobrazić sobie, że można znudzić się czerwienią. To tak, jakby znudzić się osobą, którą się kocha" – powiedziała niegdyś Diana Vreeland, słynna redaktor modowa. Kolor ten ma to do siebie, że każda kobieta wygląda w nim pięknie. Niezależnie od odcienia, czy to będzie burgundowe wino, ogniste chili czy karmazynowa róża. Do dziś czerwień symbolizuje głębokie uczucie mężczyzny do kobiety. Kojarzy się z namiętnością, dlatego tak chętnie wykorzystana jest w zdobnictwie. Przykładem biżuterii Apart z czerwienią jest wspaniały pierścionek w kształcie serca z cyrkoniami i rubinem – idealny dla kobiet, które gustują w królewskich klejnotach. Jeżeli preferujemy bardziej nowoczesne formy, możemy wybrać bransoletkę z napisem "love" na czerwonym sznurku. Piękną ozdobą nadgarstka będzie też pozłacana bransoletka z detalami "love" wyplatana koralikami w karminowym odcieniu. Trudno o lepszy kolor w dniu Świętego Walentego. Decydując się na tego rodzaju upominek, jeszcze bardziej potęgujemy nasze doznania i szczere intencje.

Kłódka i kluczyk

Jednym z symboli zakochanych są tzw. kłódki miłości – oznaczają, że miłość wybranków jest wieczna i nierozerwalna. Często widnieją na nich inicjały, daty lub krótkie wyznania miłosne – treści mogą być pisane ręcznie lub grawerowane. Według zwyczaju kłódkę przypina się do mostu i wyrzuca kluczyk, by nigdy nie mogła zostać zdjęta. Uważa się, że pomysł z kłódkami należy do pary uczniów z florenckiej szkoły Sanita in Costa San Giorgio. Chcąc wyrazić swoje uczucia, brali kłódki ze szkolnych szafek, umieszczali na nich sentencje i wieszali na moście Ponte Vecchio leżącym nad rzeką Ama. To jeden z najstarszych mostów we Florencji, a jego nazwa w tłumaczeniu brzmi: "Most Złotników". Historię młodych kochanków spopularyzował Federico Moccia, autor książek "Trzy metry nad niebem" i "Tylko ciebie chcę". Różnica była jednak taka, że bohaterowie wieszali kłódki na moście miłości Ponte Milvio w Rzymie. Trzeba przyznać, że symbolika ta do dziś stanowi inspirację dla wielu twórców. Marka Apart chętnie czerpie z tej tradycji i dlatego w swych projektach wykorzystuje ten motyw. W kolekcji Love Love znajdziemy romantyczne zawieszki w postaci kłódki z kluczykiem, klucza wiolinowego, kluczyka w stylu retro oraz w kształcie serc. Hitem jest złoty naszyjnik z zawieszkami w postaci kluczyka, serca, ważki, nieskończoności i rombu – kto wie, może ten kluczyk otworzy wrota do czyjegoś serca?

Nieskończoność

Już starożytni filozofowie przedstawiali ten znak jako matematyczną doskonałość – wieczność zapisywaną w formie przewróconej ósemki. Pierwsze wzmianki o tym symbolu znajdziemy u mieszkańców Egiptu i Grecji, którzy stworzyli wizerunek Uroborosa, węża zjadającego własny ogon. Motyw nieskończoności znany był także w celtyckich haftach i biżuterii, a w kulturze Azteków wiązano go z kultem Słońca, które daje i odbiera życie.

W łacińskim języku słowo "nieskończoność" tłumaczone jest jako bezmiar, ale symbol ten kojarzy się również z czymś, co jest nierozerwalne. Podkreśla trwałość naszych uczuć, niezależnie od tego, czy chodzi o relacje miłosne, czy przyjacielskie. Jeżeli zależy nam na tym, by powiedzieć drugiej osobie, jak bardzo jest dla nas ważna, postawmy na odpowiednią biżuterię. Delikatna bransoletka lub naszyjnik ze znakiem nieskończoności będzie piękną deklaracją wierności. Aby jeszcze bardziej podkreślić miłość i trwałość naszych uczuć, wybierzmy dodatki, które łączą znak nieskończoności z sercem, koniczyną lub imieniem.

Litery imion

Kobiety bardzo cenią sobie rzeczy dedykowane wyłącznie im, dlatego na prezent walentynkowy idealnie nadaje się biżuteria z wygrawerowaną miłosną dedykacją lub inicjałem imienia. W walentynkowej kolekcji Apart znajdziemy szeroki wybór dodatków, np. modne bransoletki na czerwonym lub czarnym sznureczku. Urokliwa bransoletka srebrna z literą i sercem czy złota z literą K doskonale będą się prezentować w zestawie z innymi bransoletkami. Aby było jeszcze bardziej romantycznie, panie mogą otrzymać naszyjnik z literą imienia swego wybranka. Minimalistki poszukujące oryginalnych dodatków z pewnością zachwycą się złotym naszyjnikiem z literą zdobioną diamentami i czarnymi agatami. Alternatywą dla naszyjników są również zawieszki z literą, dzięki którym można stworzyć osobisty talizman. Dopełnieniem romantycznego outfitu będą srebrne lub złote kolczyki z literą, a wręczona wybrance biżuteria z inicjałem imienia to gwarancja, że zrozumiecie się bez słów.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij