fot. APART.pl
Podziel się:
Skopiuj link:

Poczuj magiczny klimat świąt… wszystkimi zmysłami

Święta Bożego Narodzenia poza warstwą duchową mają też bardzo istotny aspekt zmysłowy. Smaki, zapachy, kolory, faktury – wszystko to składa się na ich niepowtarzalny klimat. Już w czasie przygotowań bardzo silnie oddziałujemy na zmysły. W końcu kto nie wróci myślami do rodzinnego spotkania przy wigilijnym stole, czując zapach piekących się pierniczków czy gotującego się kompotu z suszu? Kto nie pomyśli o ubieraniu choinki, słysząc jedną ze słynnych świątecznych piosenek?

Przygotowania do Bożego Narodzenia to nie tylko kupowanie prezentów i dokładne sprzątanie każdego zakamarka. To cały rytuał, który sprawia, że domowa przestrzeń nabiera przytulnego, nieco bajkowego charakteru. Koniecznie trzeba rozłożyć je w czasie – po to, by wszystkim aspektom poświęcić należytą uwagę i... by móc cieszyć się świątecznym klimatem jak najdłużej. W wielu domach świętami pachnie już na początku grudnia!

Zapach idealnej choinki

Węch jest jednym z pierwszych zmysłów, którym można poczuć świąteczny klimat. W końcu zanim jeszcze dom wypełni się aromatem wigilijnych potraw, pojawia się oszałamiający zapach żywej choinki. Jest nieco żywiczny, a jednocześnie świeży i niedający się pomylić z niczym innym. Nawet najpiękniejsza sztuczna choinka nie dorówna żywemu drzewku, nie wniesie do wnętrza tak wyrazistego zapachu, nieodparcie kojarzącego się z Bożym Narodzeniem.

Zgodnie z tradycją przystrajanie choinki powinno odbywać się w wigilię Bożego Narodzenia. Jednak zazwyczaj decydujemy się na to wcześniej, by dłużej cieszyć się pięknem drzewka, a jednocześnie rozłożyć w czasie przedświąteczne przygotowania. Ubieranie choinki to tak naprawdę ostatnia prosta. Najpierw trzeba bowiem... wybrać idealne drzewko: odpowiednio wysokie, zgrabne, rozłożyste, ale proporcjonalne. Sosny i świerki są tańsze, jednak jodły wytrzymują dłużej i mają eleganckie, drobne igły. Sosna z kolei pachnie najmocniej, a jej sztywne gałązki są solidną podporą dla wyrafinowanych ozdób. Drzewka cięte są łatwiejsze do przetransportowania, ale to choinkę w doniczce wiosną można posadzić w ogrodzie...

Źródło: APART.pl

Blask świątecznych dekoracji

Pięknie udekorowane drzewko to niejedyna ze świątecznych dekoracji, które zagoszczą w domu. Na stole pojawi się elegancki obrus i stroik, na drzwiach zawiśnie bożonarodzeniowy wianek, na półkach staną ceramiczne choinki i figurki przestawiające renifery, gwiazdki, Mikołaja czy skrzaty. Najbardziej oddziałującymi na zmysły ozdobami okażą się jednak te, które wykorzystują światło – czy to ciepły blask ognia, czy też światło sztuczne. Nic tak nie pomoże w stworzeniu świątecznej, przytulnej atmosfery jak eleganckie świeczniki i świece ustawione w różnych miejscach domu. Niezwykły bajkowy klimat zbudują również lampki i girlandy świetlne, którymi można ozdobić balustrady, kominek, okna czy elewację. Lśniąc niczym drogocenne kamienie, będą przypominać lodowe sople lub gwiazdy. Pozwolą tym samym stworzyć własną zimową krainę rodem z pięknej baśni.

Prezenty dobrze zapakowane

Kiedy domowa przestrzeń jest już udekorowana, można przejść do pakowania prezentów. Najprostszy sposób to oczywiście wykorzystanie kolorowych torebek prezentowych czy specjalnego papieru w bożonarodzeniowe wzory – pięknie wygląda zwłaszcza ten z metalicznymi, odbijającymi światło motywami. Warto jednak iść o krok dalej i zadbać o to, by opakowania prezentów były równie efektowne jak pozostałe świąteczne dekoracje. Już sam wysiłek włożony w pakowanie stanie się też wyrazem zaangażowania i sposobem na okazanie ciepłych uczuć.

Warto pobawić się fakturami, wykorzystując aksamitne wstążki, bibułę, a nawet gałązki drzew iglastych czy szyszki. Świetnym pomysłem okaże się sięgnięcie po gładki papier do pakowania i potraktowanie go jak płótna, na którym powstaną spersonalizowane wzory i rysunki. Do zapakowania drobiazgów przydadzą się natomiast pudełka, które również można fantazyjnie ozdobić (później staną się oryginalną szkatułką do przechowywania różnych skarbów).

Źródło: APART.pl

Smak wigilijnych potraw

Dania, które goszczą na wigilijnym stole, to prawdziwe ukoronowanie świątecznych przygotowań. Tradycja mówi, że powinno ich być dwanaście i każdego z nich koniecznie trzeba spróbować, by zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku. W zależności od regionu czy rodzinnych zwyczajów wigilijne menu może być różne. Tradycyjnie królują w nim potrawy z ryb, z karpiem w galarecie i karpiem smażonym na czele. W wielu domach nie może zabraknąć też kapusty z grzybami, pierogów z kapustą, barszczu z uszkami czy klusek z makiem. Wybór dań do wigilijnego menu zależy więc przede wszystkim od kulinarnych upodobań domowników i od zwyczajów panujących w rodzinie.

To właśnie smak tradycyjnych wigilijnych potraw dla wielu z nas jest tym, co najbardziej kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Prawda jest jednak taka, że dania te wcale nie muszą być wykwintne. Na ich niezapomniany smak wpływa bowiem niezwykła świąteczna atmosfera i poczucie bliskości, które panuje przy wigilijnym stole.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij