fot. L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP
Podziel się:
Skopiuj link:

Pielęgnacja skóry. Beauty milestones, czyli rewolucja tkwi w szczegółach

Potrzeby naszej skóry są różne, tak samo jak my różnimy się między sobą. O składnikach, które zostały stworzone z myślą o kobietach, zmieniając świat pielęgnacji i piękna, rozmawiamy z dr Ivaną Stanković, dermatolog.

Tajemnicą skuteczności produktów pielęgnacyjnych jest ich skład. Produkty dobrze dobrane do potrzeb naszej skóry mogą nie tylko pomóc jej "tu i teraz", ale również, przy regularnym stosowaniu, zabezpieczają ją na wiele kolejnych lat.

Katarzyna Rapczyńska, Wirtualna Polska: Kobiety bardzo często dążą do pewnego ideału, Chcą dobrze wyglądać i czuć się dobrze. Czy odpowiednia pielęgnacja skóry może im w tym pomóc?

Dr Ivana Stanković: Każda zmiana wyglądu na lepsze zaczyna się od pielęgnacji. Nawet gdy nasze problemy skórne wynikają z kwestii zdrowotnych, nie możemy zapominać o podstawowych zasadach pielęgnacyjnych. Polki lubią o siebie dbać i to widać – mamy wielkie szczęście, że żyjemy w kraju, w którym powszechny jest dostęp do tak wielu produktów kosmetycznych. Sferę beauty traktujemy jako coś normalnego i oczywistego. Co więcej, zasięgamy informacji na temat porad pielęgnacyjnych nie tylko u naszych koleżanek czy w drogerii, ale także u lekarzy dermatologów. Stajemy się coraz bardziej świadome i to wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa.

Jakie bezpieczeństwo ma pani na myśli?

Właściwa pielęgnacja zapewnia nam przede wszystkim dobre samopoczucie i komfort psychiczny. Czujemy się pięknie, radzimy sobie z problemami skórnymi, a do tego wiemy, że możemy zawczasu zapobiec procesom starzenia. Przyszłość jest nieunikniona, ale możemy mieć nad nią kontrolę, np. nawilżając skórę i stosując odpowiednie kremy. To właśnie codzienna pielęgnacja jest podstawą profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Czy kobiety dbają głównie o twarz?

Zdecydowanie tak. I dotyczy to nie tylko konsultacji dermatologicznych, ale również zabiegów medycyny estetycznej. Tymczasem zadaniem lekarzy jest uświadomienie pacjentki, że ważna jest nie tylko twarz, ale i szyja, dekolt, a także ręce. Słowem, wszystkie te miejsca, które wystawione są na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy wiatr. O ile szyja zlokalizowana jest w takim miejscu, gdzie słońce za bardzo do niej nie dociera, to dekolt jest już znacznie bardziej narażony. Często o nim zapominamy. To błąd.

Gama Hyaluron Specialist od L’Oréal Paris

Gama Hyaluron Specialist od L’Oréal Paris

Źródło: L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP

Zanim dany produkt pielęgnacyjny trafi do sklepu, a następnie do naszej łazienki, przechodzi wiele testów. Czemu one służą?

Większość kosmetyków pielęgnacyjnych zawiera składniki aktywne. Jeśli chodzi o L'Oréal Paris, są to szczegółowo przebadane surowce, zwłaszcza pod kątem skuteczności. Pamiętajmy, że do Grupy L'Oréal należy wiele różnych marek – zarówno luksusowych, jak i dermokosmetycznych, czego przykładem może być La Roche Posay. Mało tego, wiele substancji aktywnych zostało wynalezionych w laboratoriach L'Oréal, a następnie opatentowanych. Dziś w drogeriach możemy kupić kosmetyki zawierające właśnie te składniki aktywne. Dostępne są dla wszystkich.

Dlaczego robienie testów jest tak ważne?

Testy laboratoryjne przeprowadzane są po to, by sprawdzić, czy dany składnik rzeczywiście działa i czy jest bezpieczny. Oprócz tego ważny jest również komfort stosowania danego produktu. Musimy pamiętać o tym, że L'Oréal Paris posiada w ofercie głównie kosmetyki pielęgnacyjne. Czym innym są natomiast produkty przeznaczone do skóry problematycznej. W przypadku łuszczycy, trądziku czy atopowego zapalenia skóry konieczna jest oczywiście wizyta u dermatologa. Jeżeli zaś mamy skórę zdrową, śmiało możemy korzystać np. z serii przeciwstarzeniowych. Zaletą produktów L'Oréal Paris jest to, że zawierają składniki aktywne dostosowane do potrzeb naszej skóry.

Episkin– modele skóry zrekonstruowanej

Episkin– modele skóry zrekonstruowanej

Źródło: L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP

W jaki sposób przeprowadzane są testy?

Metod testowania jest wiele, ale kamieniem milowym było stworzenie zrekonstruowanych modeli skóry. W 1979 r. Grupa L’Oréal stała się pionierem w przeprowadzaniu testów produktów właśnie na zrekonstruowanej ludzkiej tkance – Episkin. Została wytworzona z naturalnych komórek naskórka, czyli keratynocytów. Do dzisiaj modele zrekonstruowanej skóry są rozwijane. To prawdziwa rewolucja technologiczna, która w dodatku nie jest tajemnicą. L’Oréal udostępnia wyniki badań i metody innym przedstawicielom przemysłu kosmetycznego, a także aktywnie uczestniczy w dyskusjach zachęcających do zmian przedstawicieli krajów, w których testy na zwierzętach nie są jeszcze zakazane.

Elisabeth Bouhadana - Global Scientific Communications Director L’Oréal Paris

Elisabeth Bouhadana - Global Scientific Communications Director L’Oréal Paris

Źródło: Magdalena Murawska WP, L'Oréal Paris

Choć technologia w kosmetyce pozwala nam na wiele, wciąż czerpiemy z natury, z tego co znane jest nam od tysięcy lat. Jakie składniki w pielęgnacji uważa pani za ponadczasowe?

Wiele wyciągów roślinnych ma udowodnione działanie napinające. Do takich należy między innymi wąkrotka azjatycka – szczególnie polecana kobietom, które stosują kremy 40+.

Jakie są obecnie trendy w pielęgnacji?

Przede wszystkim kładziemy nacisk na tzw. profilaktykę przeciwzmarszczkową. Zamiast czekać na pierwsze objawy starzenia, jak suchość skóry czy wiotkość, warto od razu sięgnąć po kwas hialuronowy. To podstawowy składnik, który powinien znaleźć się w naszej codziennej pielęgnacji – najlepiej stosować go już po 25. roku życia. Od tego momentu bowiem procesy fizjologiczne zaczynają spowalniać, a tym samym spada naturalna produkcja tego kwasu w organizmie. Dzięki jego stosowaniu w kosmetykach, nasza skóra znów staje się gładka, napięta i odpowiednio nawilżona.

A jakie składniki dominują w trendach pielęgnacyjnych?

Bez względu na wiek nasza skóra potrzebuje składników aktywnych. Im jesteśmy starsze, tym więcej powinno ich być w naszym "pielęgnacyjnym menu". Rano najlepiej stosować antyoksydanty, które w ciągu dnia będą walczyły z wolnymi rodnikami. Jednym z czołowych składników jest oczywiście witamina C, a także witamina E i kwas azelainowy. Nie możemy również zapominać o nawilżaniu skóry – do tego najczęściej służy wspomniany wcześniej kwas hialuronowy. W trakcie wieczornej pielęgnacji powinnyśmy stosować produkty regenerujące oraz wspierające wszelkie procesy naprawcze. Do tego służy przede wszystkim retinol, a także kwasy owocowe – np. kwas glikolowy, który złuszcza, nawilża, poprawia napięcie skóry i wyrównuje koloryt. Bardzo cennym składnikiem są też peptydy biomimetyczne, zwane "aktywatorem młodości".

Ekspert Wieku 50+, ampułki Revitalift Laser i Filler Serum od L’Oréal Paris

Ekspert Wieku 50+, ampułki Revitalift Laser i Filler Serum od L’Oréal Paris

Źródło: L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP

Niezwykle ważnym aspektem w pielęgnacji jest świadomość. Nie tylko siebie jako kobiety i swoich wartości, ale również wyboru odpowiednich produktów. Troska o planetę to jeden z głównych priorytetów w ostatnim czasie. W jaki sposób produkty marki L'Oréal Paris wpisują się w tę ideę?

Składniki zawarte w kosmetykach L'Oréal Paris są dokładnie sprawdzane, a co za tym idzie – tworzone lub wybierane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Grupa L’Oréal działa również w obszarze ochrony środowiska – w przyszłości firma planuje zmienić sposób pakowania swoich produktów. Kolejnym przedsięwzięciem jest "Board of Dermatologists" – zespół dermatolożek z całego świata, które będą wypowiadały się o nowych produktach marki. Mam zaszczyt być w gronie kobiet, które uczestniczą w projekcie, i jestem przekonana, że marka L'Oréal Paris zmierza w jeszcze bardziej eksperckim kierunku, niż robiła to dotychczas.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij