fot. L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP
Podziel się:
Skopiuj link:

One rządzą światem! Wyjątkowe kobiety, które zmieniły bieg historii

Pionierki nauki, uzdolnione aktorki, ikony stylu oraz inspirujące mentorki, które każdego dnia mają wpływ na sposób myślenia milionów ludzi na całym świecie. Ich historie nie pozostawiają złudzeń – kobiety od lat rządzą światem i to w ich rękach leżą losy przyszłości.

Ostatnie ćwierćwiecze znacząco zmieniło sposób myślenia o kobietach. Silne i świadome swojej wartości zaczęły spełniać marzenia i osiągać sukcesy w wielu dziedzinach życia. Choć pierwsze zalążki kobiecej rewolucji możemy znaleźć już na kartach dawnej historii, to właśnie na przełomie XX i XXI wieku panie odważyły się wykorzystywać swój potencjał na wielu płaszczyznach, obalając przebrzmiałe stereotypy mówiące o słabej płci i kobiecej nadwrażliwości.

Kobiety zaczęły się realizować w zawodach, które dotąd były zarezerwowane wyłącznie dla męskiej części świata. Nowe role skłoniły panie do zmian w myśleniu o swoich potrzebach i wyglądzie. Pewne siebie kobiety sukcesu zapragnęły czuć się piękne i zadbane. Marka L'Oréal Paris od lat zwraca uwagę na potrzeby swoich klientek, tworząc wyjątkowe produkty do pielęgnacji i makijażu. W odpowiedzi na potrzeby nowoczesnych kobiet ćwierć wieku temu powstała innowacyjna linia kosmetyków Revitalift z kwasem hialuronowym, które pomagają skutecznie walczyć z oznakami upływającego czasu. Odtąd każda kobieta mogła czuć się pewnie w swojej skórze – a to, jak wiadomo, bardzo istotny czynnik na drodze do każdego sukcesu.

Sylwetki silnych, niezłomnych kobiet pojawiały się niemal w każdej epoce. Swoją odważną postawą przecierały szlaki kolejnym pokoleniom pań, które kontynuowały wielką, obyczajową rewolucję. Spośród wielu inspirujących kobiecych postaci wybraliśmy 12 bohaterek, które zawojowały męski świat udowadniając, że są tego warte.

Pionierki nauki, które zmieniły bieg historii

Przez wiele lat świat nauki był dla kobiet zupełnie niedostępny, a panie, które mimo sprzeciwów społeczeństwa garnęły się do zdobywania wiedzy, uważano za dziwaczki i skandalistki. A jednak na przestrzeni wieków znalazły się odważne kobiety, którym krytyka otoczenia nie przeszkodziła w działalności naukowej – choć często prowadziły ją nieoficjalnie i z dala od ludzkich spojrzeń.

Do pionierek nauk ścisłych bez wątpienia można zaliczyć Adę Lovelace, córkę słynnego poety lorda Byrona i Annabelli Milbanke, która istotnie przyczyniła się do rozwoju informatyki i powstania pierwszego komputera. Dziewczyna od najmłodszych lat przejawiała zdolności do nauk ścisłych, a matka – na przekór ówczesnym konwenansom – skrupulatnie dbała o jej wykształcenie w tych dziedzinach. Mała Ada miała prywatnych korepetytorów, którzy odkrywali przed nią fascynujący świat fizyki, logiki i liczb. Miłość do nauki towarzyszyła jej także w dorosłym życiu. Nawet po ślubie z hrabią Lovelace kobieta kontynuowała prace badawcze, utrzymując kontakt z wieloma wybitnymi naukowcami. Znajomość z matematykiem Charlesem Babbagem zaowocowała stworzeniem pierwszego programu komputerowego.

Wśród niezłomnych kobiet – naukowców mamy też zdolne Polki, które znacząco przyczyniły się do rozwoju dziedzin ścisłych. Jedną z nich była oczywiście Maria Curie-Skłodowska – absolwentka paryskiej Sorbony, prekursorka badań w dziedzinie radiochemii, laureatka nagrody Nobla za odkrycie radu i polonu. Przez wiele lat osiągnięcia te przypisywano Pierre’owi Curie uważając, że Maria jedynie pomagała mężowi w prowadzeniu badań. Z biegiem lat nikt nie miał już wątpliwości, że to ona dokonała rewolucyjnych odkryć, które zmieniły losy nauki. Do polskich prekursorek w dziedzinie nauk ścisłych śmiało można zaliczyć też Marię Zakrzewską – pierwszą kobietę z doktoratem z medycyny, która przełamała bariery blokujące paniom dostępu do edukacji i udowodniła, że zawód lekarza nie jest przeznaczony jedynie dla mężczyzn. Zakrzewska prowadziła działalność medyczną w USA. Była nie tylko wybitnym medykiem, ale także aktywistką. Otwarcie walczyła ze stereotypami na temat kobiet i dyskryminacją rasową, zatrudniając w swoich szpitalach czarnoskóre pielęgniarki.

Niebywałe osiągnięcia w dziedzinie medycyny ma także Francoise Barre-Sinoussi – francuska lekarka specjalizująca się w wirusologii. To właśnie ona pod koniec ubiegłego stulecia przyczyniła się do odkrycia HIV, wirusa niedoboru odporności, który powoduje AIDS. To przełomowe odkrycie okazało się zbawienne w czasach, kiedy epidemia dziesiątkowała ludzi na całym świecie.

O tym, że kobieca siła nie zna granic i może sięgnąć odległych galaktyk, przekonała nas Annie Easley – specjalistka w naukach komputerowych i projektantka technologii rakietowych. Jako wieloletni pracownik NASA skupiała się głównie na badaniach nad wykorzystywaniem ciekłego wodoru i tlenu do wznoszenia rakiet w przestrzeń kosmiczną. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to dzięki niej możliwe są dziś podróże kosmiczne i eksplorowanie terenów odległych od kuli ziemskiej. Choć na co dzień Easley chodziła z głową w chmurach, zwracała też uwagę na problemy społeczne w swoim kraju, np. przygotowując ciemnoskórych mieszkańców rodzinnej Alabamy do głosowania w wyborach prezydenckich.

W historii nauki zapisała się także Jane Goodall – antropolożka, która poświęciła życie badając szympansy w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. Lata obserwacji zwierząt skłoniły kobietę do wysnucia rewolucyjnych tez na temat kultury, myślenia i procesów społecznego uczenia się szympansów, które znacznie odbiegają od zachowania innych gatunków małp. Wnioski Jane przyczyniły się do wielu późniejszych badań nad życiem naczelnych ssaków. Pani antropolog nie poprzestaje na zwierzętach. Równie wiele troski okazuje zagrożonej przyrodzie i mieszkańcom Tanzanii, propagując opiekę medyczną i edukację na tych terenach.

Legendy kina, które od lat inspirują kolejne pokolenia kobiet

Do kanonu niezwykłych kobiecych sylwetek zaliczamy też legendarne aktorki, które stworzyły wiele niezapomnianych ról kinowych i stały się wzorem do naśladowania dla milionów kobiet. Jedną z niekwestionowanych ikon dużego ekranu jest bez wątpienia Sophia Loren – aktorka o włoskich korzeniach, która ma na swoim koncie niezliczenie wiele zachwycających kreacji aktorskich. Nagrodzoną Oscarem rolą w obrazie "Matka i córka" Loren przetarła szlaki kolejnym europejskim aktorkom, które dotychczas nie były doceniane przez gremium Amerykańskiej Akademii Filmowej. Włoska artystka wyróżniała się także doskonałym smakiem i swobodnym stylem bycia, który przeczył wizerunkowi konserwatywnej kobiety. Loren od lat pełni funkcję ambasadorki L'Oréal Paris, promując kobiecą siłę i piękno bez względu na wiek. W 1966 r. aktorka przewodniczyła jury 19. Festiwalu Filmowego w Cannes. Oryginalna uroda i wyjątkowa charyzma włoskiej artystki to najlepszy dowód na to, że Cannes faktycznie jest kobietą, o czym wielokrotnie wspominała polska ambasadorka L'Oréal Paris, Grażyna Torbicka.

Inspiracją dla wielu kobiet stała się też Jane Fonda – amerykańska aktorka i ambasadorka L'Oréal Paris której działalność znacznie wykraczała poza filmowy świat. Fonda do dziś uważana jest za silny i ważny głos w kwestiach praw kobiet i mniejszości. Aktorka jest bardzo zaangażowana społecznie. Od lat bacznie przygląda się sytuacji na świecie i często okazuje wsparcie krajom dotkniętym reżimem politycznym. Udziela się także w kampaniach na rzecz ochrony klimatu. Dla wielu osób Fonda jest prekursorką idei "healthy life". To właśnie ona zapoczątkowała modę na fitness i ruch. Od dawna propaguje zdrowe odżywianie i zachęca kobiety, żeby żyły zgodnie z własnymi potrzebami. Niekwestionowaną ikoną jest też Catherine Deneuve - pierwsza dama francuskiego kina i prawdziwy wzór doskonałego stylu. Aktorka wciąż zachwyca wspaniałym wyglądem i nowymi kreacjami filmowymi, udowadniając, że wiek nie jest żadną przeszkodą na drodze do szczęśliwego, spełnionego życia.

Zdolne i wpływowe. Kobiety, które odważnie kreują przyszłość

Inspirujące, silne kobiety możemy spotkać także w muzycznym świecie. Na miano prawdziwej superwoman z całą pewnością zasługuje Beyonce – wielka gwiazda estrady, która realizuje się nie tylko na scenie, ale także w modzie i biznesie. Słynne słowa jej piosenki "Who run the world? Girls!" stały się mottem dla kobiet na całym świecie. Beyonce inspiruje swoje fanki nie tylko motywującymi tekstami, ale także działalnością na rzecz kobiet, ofiar dyskryminacji rasowej i homofobii. Artystka – kameleon lubi bawić się swoim wyglądem udowadniając, że nie ma jednej, uniwersalnej definicji kobiecego piękna.

Równie silną osobowością w artystycznym świecie jest Vivienne Westwood. Słynna projektantka mody od lat przekracza kolejne granice, odważnie kreując modowe trendy, które śledzi cały świat. Rockandrollowa dusza sprawia, że mimo dojrzałego wieku kreatorka wciąż czuje się młoda. W swojej branży zawsze jest kilka kroków przed innymi. To ona jako pierwsza wprowadziła ideę zrównoważonej mody, zanim ten trend na dobre opanował rynek odzieżowy.

Współczesny świat należy do influencerek, a jedną z najsłynniejszych jest bez wątpienia Chiara Ferragni – autorka modowego bloga The Blonde Salad. Stylowa Włoszka jako jedna z pierwszych zaczęła wykorzystywać potencjał internetu i mediów społecznościowych, konsekwentnie budując własną markę i rozwijając wpływy w dziedzinach fashion and beauty. Czasopisma branżowe wielokrotnie uwzględniały ją w rankingach najbardziej wpływowych osobistości świata mody i biznesu. Konta Chiary w mediach społecznościowych śledzi kilkadziesiąt milionów odbiorców, a modne stylizacje blogerki inspirują kobiety na całym świecie.

Życiorysy tych dwunastu wyjątkowych bohaterek pokazują, że kobieca siła ma wielką moc i może zmieniać świat. Nauka, sztuka, działalność społeczna, moda – te i wiele innych dziedzin od lat są domeną pań, które obalają stereotypy kwestionujące kobiecą siłę. Prognoza na przyszłość? Kobiety w roli głównej – chyba nikt nie ma już wątpliwości, że to od nich zależą losy świata.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij