fot. L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP
Podziel się:
Skopiuj link:

Nauka w służbie piękna. Zaawansowane technologie używane w produkcji kosmetyków

Sztuczna skóra, jedno z najbardziej rewolucyjnych odkryć w dziedzinie kosmetologii i toksykologii, od lat wykorzystywana jest w laboratoriach L’Oréal. Dziś koncern tworzy zaawansowane modele skóry i rozwija biodruk 3D. Wszystko po to, by jego produkty były jeszcze bardziej bezpieczne i skuteczne.

– Eksperci L’Oréal stale poszerzają swoją wiedzę na temat skóry i jej mechanizmów biologicznych, co przekłada się na coraz większą gamę produktów do pielęgnacji oraz coraz bardziej innowacyjne formuły oferowanych kosmetyków – przekonuje Elisabeth Bouhadana, dyrektor ds. globalnej komunikacji naukowej L'Oréal Paris.

W laboratoriach L’Oréal Research and Innovation badania prowadzą naukowcy z całego świata: Europy, USA, Japonii, Chin, Brazylii czy Indii. A efektem tych prac są setki uzyskanych patentów.

Każdego roku eksperci L'Oréal odkrywają też tysiące nowoczesnych składników aktywnych. Wybrane testują, tworząc konkretne formuły.

– W ten sposób dobiera się idealną pod względem wydajności i bezpieczeństwa dawkę oraz konsystencję produktu, która w pełni pozwala wykorzystać potencjał danego składnika. Skuteczność działania każdego produktu do pielęgnacji skóry eksperci oceniają w testach toksykologicznych, badaniach instrumentalnych oraz klinicznych. Ostatnim etapem są badania satysfakcji potencjalnych konsumentów – wylicza Elisabeth Bouhadana.

Elisabeth Bouhadana - Global Scientific Communications Director L’Oréal Paris

Elisabeth Bouhadana - Global Scientific Communications Director L’Oréal Paris

Źródło: Magdalena Murawska WP, L'Oréal Paris

Sztuczna skóra zamiast zwierzęcej

Przełomowym odkryciem L’Oréal było zastosowanie w badaniach inżynierii tkankowej. Naukowcy zrekonstruowali tkankę ludzką, w tym naskórek, komórki nabłonkowe czy warstwę rogową skóry.

Wykorzystując sztuczną skórkę marka testuje działanie nowych cząsteczek i przewiduje ich korzystny wpływ, sprawdzając m.in. zatrzymywanie promieni słonecznych czy zwalczanie procesu starzenia się skóry. Eliminuje też czynniki szkodliwe, w tym wystąpienie możliwego podrażniania. Do testowania badacze używają różnych modeli skóry.

Co ważne, od 1989 r. L’Oréal nie przeprowadza testów na zwierzętach. Nastąpiło to jeszcze długo przed tym, jak zaczął obowiązywać prawny zakaz testowania składników kosmetycznych na zwierzętach. W laboratoriach firmy do testów używa się jedynie sztucznej skóry. Co więcej, zrekonstruowana skóra pozwala na przeprowadzenie ogromnej liczby testów tysięcy najróżniejszych cząsteczek aktywnych czy finalnych formuł. Jeszcze w 2005 r. w laboratoriach L’Oréal eksperci testowali ok. 300 cząsteczek na zrekonstruowanych modelach ludzkiej skóry, dziś jest to już ponad 50 tys. i nawet 400 produktów w przeciągu kilku godzin.

Wynikami swoich badań, ale też wytworzonymi tkankami L'Oréal chętnie dzieli się z zainteresowanymi naukowcami z branży farmaceutycznej czy chemicznej oraz uczelniami.

Episkin– modele skóry zrekonstruowanej

Episkin– modele skóry zrekonstruowanej

Źródło: L'Oréal Paris, Magdalena Murawska WP

Jak powstaje EPISKIN?

Produkcja modelu sztucznej skóry to proces, który przeprowadza się w kilku etapach.

Pierwszy to izolacja komórek (keratynocytów) ze skóry usuniętej podczas operacji plastycznych. Komórki są następnie zamrażane i w razie potrzeby rozmrażanie oraz amplifikowane w specjalnych pojemnikach. Amplifikacja to proces, w którym dzięki dostarczeniu płynnych składników odżywczych komórki mogą rosnąć i rozmnażać się. Keratynocyty są następnie hodowane na macierzy kolagenowej, błonie lub na żywej skórze właściwej aż do uzyskania korneocytów, czyli komórek tworzących najbardziej zewnętrzną warstwę skóry – warstwę rogową naskórka. Po kilku dniach zrekonstruowany model naskórka ludzkiej skóry jest gotowy do testów kosmetycznych.

Co ważne, zachowanie się skóry eksperci L'Oréal badają w różnych środowiskach. Laboratoria firmy istnieję nie tylko w Europie, ale też w Chinach, Singapurze, Indiach czy Brazylii.

Komórki skóry zachowują się inaczej również w zależności od pochodzenia etnicznego. To nad czym nieustannie pracują eksperci L'Oréal, to produkcja sztucznego modelu ludzkiej skóry, która posiadałaby różne cechy etniczne, a więc specyficzny kolor, grubość, wrażliwość, poziom wysuszania czy przetłuszczania się.

– W ostatnim czasie naszym ekspertom udało się stworzyć model skóry wraz ze złożoną siecią naczyń krwionośnych. Jest on jeszcze bardziej przydatny z fizjologicznego punktu widzenia, jest też bardziej przewidywalny i wiarygodny do oceny działania naszych produktów w określonych środowiskach oraz przy badaniu interakcji między naszym ciałem a samą skórą – tłumaczy Elisabeth Bouhadana.

Biodruk – szansa na kolejny przełom

Obecnie eksperci L'Oréal pracują nad stworzeniem modelu ludzkiej skóry z włosami. Niestety mieszka włosowego nie da się wyprodukować. Jednak mają oni nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

Badacze L'Oréal pracują również nad wykorzystaniem biodrukowania 3D. Jest to technologia, która bazuje na materiałach zawierających żywe komórki do budowy złożonych, trójwymiarowych struktur.

– Biodruk to nie tylko obietnica na przyszłość, to pewność stworzenia nowych koncepcji przy wykorzystaniu inżynierii tkankowej. W L'Oréal jesteśmy przekonani, że ta technologia utoruje drogę nowym modelom skóry, które będą używane do jeszcze szybszego sprawdzania coraz większej liczby aktywnych składników kosmetyków – zapewnia Elisabeth Bouhadana.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij