fot. materiały partnera
Podziel się:
Skopiuj link:

Najpiękniejsze świąteczne tradycje? Wasze własne!

Sianko pod obrusem, niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę czy stół uginający się pod dwunastoma potrawami – Boże Narodzenie jest obudowane szeregiem przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji. To one w dużym stopniu tworzą magię świąt i podkreślają doniosłą atmosferę rodzinnych spotkań. W piękny sposób odwołują się do bogatej symboliki Bożego Narodzenia, a jednocześnie służą budowaniu poczucia wspólnoty i podkreślaniu więzi łączących osoby spotykające się przy wigilijnym stole. Na przestrzeni lat wiele z tych tradycji zanikło i straciło na znaczeniu. Dlatego też warto zatroszczyć się o to, by pielęgnować świąteczne zwyczaje, łączące nas z minionymi pokoleniami, a jednocześnie – tworzyć nowe, własne rytuały.

Świąteczne tradycje nie są jedynie pustymi gestami. To pełne magii rytuały, które łączą teraźniejszość z przeszłością i silnie osadzają obchody w warstwie symbolicznej. Każda z nich stanowi odwołanie do biblijnych historii – sianko pod obrusem to nawiązanie do żłobka, w którym urodził się Jezus, pierwsza gwiazdka, będąca dziś sygnałem do odpakowania prezentów, stanowi symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli, a dwanaście potraw na świątecznych stole jest sposobem upamiętnienia dwunastu apostołów. Poza warstwą religijną i symboliczną równie istotna jest funkcja jednocząca. Dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń czy wymienianie się prezentami silnie budują w końcu poczucie wspólnoty. Wspólne pielęgnowanie świątecznych zwyczajów tworzy też magiczną atmosferę sprzyjającą okazywaniu sobie uczuć i sprawia, że świąteczny czas staje się naprawdę wyjątkowy.

Źródło: materiały partnera

Tradycje napisane na nowo

Niektóre świąteczne tradycje powoli zanikają. Ich znaczenie gubi się w pędzie robienia zakupów, szukania prezentów czy generalnego sprzątania mieszkania. Tymczasem to nie umyte okna, wyprasowana koszula czy stół udekorowany stroikiem stanowią esencję świątecznych dni. Ważniejsze od dwunastu potraw jest pełne czułości i zaangażowania spotkanie z rodziną i przyjaciółmi i wspólne przeżywanie tego magicznego czasu. Warto przy tym odświeżyć nieco zapomniane tradycje, które bazowały właśnie na wspólnocie i bliskości, na robieniu czegoś razem. Wiele z nich okaże się wspaniałym pretekstem do spotkania z bliskimi. Co więcej – zwyczaje wyniesione z domów rodzinnych z powodzeniem mogą być kultywowane i dziś w nieco zmienionej i unowocześnionej postaci.

Świetnym sposobem na budowanie więzi jest... wspólne kolędowanie. Nie trzeba ograniczać się jedynie do śpiewania przy wigilijnym stole! W polskiej tradycji kolędy w świątyniach rozbrzmiewają w końcu od Wigilii do początku stycznia. Wspólne śpiewanie radosnych pieśni okaże się dobrym pomysłem na urozmaicenie okołoświątecznego spotkania z przyjaciółmi. Kto wie – może nawet uda się zorganizować świąteczne karaoke?

Wiele ze świątecznych zwyczajów krąży wokół jedzenia i gotowania. Każdy region Polski ma w końcu swoje tradycyjne dania, spożywane w okresie Bożego Narodzenia. W całym kraju znany jest smażony karp, barszcz z uszkami czy aromatyczny kompot z suszu. W przygotowanie świątecznych potraw warto zaangażować wszystkich członków rodziny! Wspólne przygotowywanie nawet prostych posiłków stanie się interesującym sposobem na spędzenie czasu i zacieśnianie więzi. Dobrym pomysłem będzie także zaproszenie przyjaciół na pieczenie i dekorowanie pierniczków. Zapach korzennych przypraw chyba od zawsze kojarzy się ze świętami, a tworzenie fantazyjnych wzorów z lukru okazuje się fantastyczną zabawą.

Źródło: materiały partnera

(Nie)tradycyjne spotkania w gronie najbliższych

To emocje nadają znaczenie świątecznym zwyczajom. Dlatego też warto pielęgnować również zupełnie prywatne tradycje – zakorzenione w naszej codzienności, związane z rytuałami rodzinnymi i powstające w gronie przyjaciół. Do świątecznych zwyczajów warto dołączyć własne, bardzo osobiste elementy, które będą możliwe do odszyfrowania tylko przez najbliższych. Nieważne jak bardzo hermetyczne będą – ważne, by jeszcze silniej budowały poczucie bliskości.

Tradycją taką może być wspólne własnoręczne przygotowywanie ozdób choinkowych lub stroików na stół, odwiedzenie restauracji, w której miało miejsce ważne dla waszej rodziny wydarzenie, zorganizowanie familijnego przeglądu bożonarodzeniowych filmów, czy po prostu spacer, na który wybierzecie się po wigilijnym ucztowaniu. Wiele radości przyniesie robienie co roku wspólnego świątecznego zdjęcia – po kilku latach fotografie będą doskonałą pamiątką tego jak wyglądał stół, prezenty, jak zmieniali się poszczególni członkowie rodziny. Interesującym zwyczajem może być też wręczanie sobie tematycznych prezentów. W ofercie sklepów nie brakuje w końcu pięknych przedmiotów ze świątecznymi czy zimowymi motywami, takich jak biżuteria ze wzorem aniołka lub śnieżynki.

Święta to też doskonała okazja, by zrobić coś dobrego dla innych. Piękną tradycją stanie się przygotowywanie w gronie rodziny i znajomych paczek z prezentami dla dzieci z domów dziecka lub zaangażowanie się w wolontariat i pomoc np. przy organizacji wigilijnego spotkania dla seniorów.

Pielęgnowanie dawnych tradycji i tworzenie nowych zwyczajów okołoświątecznych sprawi, że ten czas będzie naprawdę magiczny. To właśnie mniej lub bardziej osobiste rytuały odróżniają go w końcu od pozostałej części roku, kiedy większość naszego czasu zajmują codzienne, zupełnie niemagiczne obowiązki.

Źródło: materiały partnera

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij