fot. Sergione Infuso
Podziel się:
Skopiuj link:

LP – co z serca, to z ust

Na swój pierwszy wielki hit czekała 20 lat, choć w międzyczasie pomagała tworzyć hity innym. Laura Pergolizzi potrafi przejmująco pisać o relacjach, które trzymają się resztką sił, ale z całej siły wyśpiewać rozpacz, jaka się wiąże z taką sytuacją. LP wystąpi we wrześniu w trzech polskich miastach.

Koncert Laury Pergolizzi na Openerze trzy lata temu. W Polsce zdobyła już sławę piosenką "Lost on You", ale choć każdy festiwalowicz utwór słyszał, nie każdy kojarzy piosenkarkę. Na scenie chłopak z burzą loków i mocnym, wysokim, kobiecym głosem. "Kto to jest?" – pyta mnie przyjaciółka. "Syn Keitha Richardsa" – odpowiadam. A ona mi wierzy, bo androginiczna Laura wygląda jak potomek jednego ze Stonesów, a jej charyzma mogłaby być spadkiem po rockowym tacie. W rzeczywistości jednak ojciec Laury jest prawnikiem, matka zaś śpiewaczką operową.

Laura, szerzej znana po prostu jako LP, nie jest włoską debiutantką, której utwór w magiczny sposób wspiął się na listę przebojów. Laura nie jest także Włoszką czystej krwi – jej ojciec był z Neapolu, ale matka pochodzi z Irlandii, natomiast LP urodziła się w Huntington na Long Island i jej życie to raczej american dream niż la dolce vita. Ale, co do marzeń i ich spełniania – kariera Laury nie wystrzeliła jak fajerwerki na pierwszego stycznia. LP zaczęła bowiem śpiewać i wydawać już w 1996 roku. Jako solistka sukces odniosła dopiero w 2015 roku, na blichtr i rozpoznawalność musiała więc poczekać jakieś 20 lat.

Tekściarka

Ta długa droga do międzynarodowej kariery nie była jednak w przypadku Laury pełna niepowodzeń – owszem – jej albumy nie wskoczyły na listy przebojów, jednak LP w międzyczasie udało się napisać kilka hitów dla innych artystów. Po dwóch płytach, które nie przyniosły jej sławy uznała, że może jej przyszłość to pisanie tekstów utworów dla innych i rzeczywiście, na tym polu szybko zaczęła odnosić sukcesy. Napisała hity m.in. dla Backstreet Boys "Love Will Keep You Up All Night’, Rihanny "Cheers (Drink to that)" oraz Christiny Aguilery "Beautifull people", który został wykorzystany w filmie "Burlseska". W wywiadzie dla Independent podkreślała, że obserwowanie, jak zmienia się wydźwięk jej tekstu (tu chodziło akurat o piosenkę Rihanny) przyniosło jej dużo satysfakcji. I być może brak presji na to, by zostać uznaną i docenioną jako samodzielna artystka sprawił, że LP nie spaliła się w swoim oczekiwaniu na sukces, a pozwoliła, by koniec końców sam do niej przyszedł.

Kariera LP nabrała rozpędu dopiero, kiedy do piosenkarki na Instagramie odezwał się grecki producent i to właśnie dzięki niemu singiel "Lost on You" zdobył międzynarodową sławę.

Jak otworzyć serce w sali pełnej obcych?

"Lost on You", to zarówno utwór, jak i tytuł całego albumu. Jednak ta piosenka jest ważna o tyle, że nieoczekiwany sukces singla stał się dopiero argumentem za tym, by wydać cały album. LP swoim przejmującym wysokim głosem wyrzuca byłej dziewczynie wszystko to, co straciła w relacji z nią. Relacji, która została zbrukana zdradą, a podmiot liryczny (przy czym LP nie kryje, że mowa o jej osobistych doświadczeniach) nie jest w stanie poradzić sobie zarówno ze stratą, jak i z niewiernością partnerki. Przy całej tej wrażliwości wyrażonej tekstem i drżącym wysokim głosem wokalistki – na teledysku widzimy wyluzowaną twardzielkę, w luźnym garniturze, której image nie współgra z tą zranioną istotą. I chyba w tym tkwi urok LP – w zderzeniu miękkiego wnętrza z zimnym androginicznym zewnętrzem, które każe nam się zastanowić z kim mamy do czynienia? Wrażliwy chłopak o wysokim głosie? Dziewczyna? To też jest siła LP, która choć jest lesbijką, nie chciała zrobić ze swojej orientacji najważniejszego motywu muzyki, którą tworzy.

LP popłynęła na fali, bo okazało się, że dopiero bardzo osobiste utwory, dotykające najbardziej bolesnych doświadczeń przyniosły jej rzeszę fanów. Laura podkreśla jednak, że to trudna droga. Bo na co dzień chowająca się za szkłami okularów przeciwsłonecznych, na raz musi zostać bardką, wyśpiewującą w tłum swoje najbardziej traumatyczne osobiste doświadczenia. Tytuł jej przedostatniej wydanej płyty "From heart, to mouth" jest syntezą tego, czego oczekują jej fani.

LP wystąpi we wrześniu w Polsce w trzech miastach w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij