fot. Getty Images
Podziel się:
Skopiuj link:

"Hot pants" - "gorące spodenki" znów są trendy

James Brown śpiewał, że widok dziewczyny w krótkich szortach skutecznie podniósł mu temperaturę. Modne w latach 70. spodenki nieprzypadkowo nazwano "hot pants". Dziś gorące spodenki wracają do łask i to w wersji bardzo retro.

"Hot pants" były tak krótkie, że ledwie zakrywały pośladki. Kojarzyły się z kobiecą atrakcyjnością i seksualnym wyzwoleniem kobiet, choć niestety stały się też symbolem ich uprzedmiotowienia. Dziś nie budzą już tak wielkich kontrowersji. Obecnie są jednym z najgorętszych trendów sezonu wiosenno-letniego 2020. Spodenki "hot pants" musiały jednak przejść trudną drogę, zanim pojawiły się na wybiegach luksusowych marek. Poznajcie ich historię!

Joan Collins w latach 60.

Joan Collins w latach 60.

Źródło: Getty Images

Skandal w garderobie

Już w latach 30., na planie "Błękitnego Anioła" Josefa Von Sternberga, w krótkich szortach pojawiła się aktorka Marlena Dietrich. Jej kontrowersyjna stylizacja idealnie korespondowała z osobowością granej przez nią bohaterki - wyzwolonej seksualnie i siejącej zgorszenie tancerki kabaretowej Loli Loli.

Amerykańska aktorka Carole Lombard w 1934 r.

Amerykańska aktorka Carole Lombard w 1934 r.

Źródło: Getty Images

W kusych szortach prowokowała również włoska aktorka Silvana Mangano, która wystąpiła w neorealistycznym klasyku "Gorzki ryż" Giuseppe De Santisa. Debiutująca na ekranie atrakcyjna Włoszka, finalistka konkursu Miss Italia 1947, błyskawicznie zapracowała sobie na wizerunek seksbomby. Nad młodą gwiazdą rozpływał się w zachwytach pisarz Italo Calvino, który jako reporter odwiedził plan filmowy - znajdujące się w Lombardii plantacje ryżu. 19-letnią Silvanę Mangano nazwał "dziełem sztuki o długich nogach" i posiadaczką "talii cienkiej jak łodyga". Emanująca seksapilem wschodząca gwiazda włoskiego kina szybko stała się inspiracją dla innych kobiet, ale jej filmowy wizerunek nadal był zbyt odważny jak na tamte czasy.

Silvana Mangano na planie filmu

Silvana Mangano na planie filmu "Gorzki ryż" w 1949 r.

Źródło: Getty Images

Szorty kojarzyły się wówczas z prostytutkami i tancerkami kabaretowymi. Były akceptowalne w stroju sportowym, ale nie na ulicy. Kobiety, które zdecydowały się na tak śmiałe ubranie, musiały być przygotowane na mnóstwo krzywych spojrzeń i nieprzychylnych komentarzy. Podobno w 1952 roku Rada Miasta Fort Worth w Teksasie otrzymała list od oburzonej kobiety, która nazwała modę na krótkie spodenki "reklamą cudzołóstwa" i "hańbą dla ludzkości". Zniesmaczona obserwatorka uznała, że jest "przyzwoitą damą", która nie ma ochoty patrzeć na "brzydkie nogi". Jej skarga poskutkowała. W Fort Worth wprowadzono zakaz noszenia szortów. Jak na ironię, sprawa stała się na tyle głośna, że szorty zyskały popularność w całym kraju. Wszystko dzięki przyciągającym uwagę nagłówkom i historii, która odbiła się szerokim echem w amerykańskiej prasie.

Mierzenie nóg modelek. 1935 r.

Mierzenie nóg modelek. 1935 r.

Źródło: Getty Images

Kobiety odkrywają nogi

W 1958 roku każde amerykańskie radio grało hit zespołu The Royal Teens "Short Shorts" i każdy nucił proste słowa piosenki: "Who wears short shorts? We wear short shorts". W ledwie zakrywających pośladki spodenkach z wysokim stanem, po plaży paradowały hollywoodzkie aktorki, na czele z Marilyn Monroe.

Marylin Monroe w 1951 r.

Marylin Monroe w 1951 r.

Źródło: Getty Images

Z plakatów uśmiechały się ubrane w kuse szorty modelki pin-up. Gwiazdy pokochały modę na krótkie spodenki, ale nie był to jeszcze trend, który dominował w garderobie większości kobiet. Styl ten wciąż wymagał od nich sporej odwagi.

Modelki udające tenisistki na sesji zdjęciowej w 1949 r.

Modelki udające tenisistki na sesji zdjęciowej w 1949 r.

Źródło: Getty Images

Na szczęście, coraz śmielszym modowym wyborom zaczęła sprzyjać atmosfera wyzwolonych lat 60. - czasy seksualnej i obyczajowej rewolucji. Młodzi ludzie chcieli tę wolność wyrażać w swoim ubiorze, ale nie do końca wiedzieli, gdzie mogą znaleźć wymarzoną garderobę. Naprzeciw ich potrzebom wyszła brytyjska projektantka Mary Quant, właścicielka butiku o nazwie Bazaar, który mieścił się na słynnej londyńskiej ulicy King’s Road.

Moda na szorty na początku lat 70.

Moda na szorty na początku lat 70.

Źródło: Getty Images

Inspiracji dla swoich pomysłów szukała w kulturze popularnej i modzie ulicznej. W ten sposób Quant rozpowszechniła modę na spódniczki mini i krótkie szorty. Nie pomogły słowa Coco Chanel, która była zdania, że kolana są najmniej atrakcyjną częścią ciała kobiety, dlatego należy je zakrywać. Pomysły Mary Quant sprawiły, że eksponowanie nóg w ekstremalnie kusych ubraniach stało się prawdziwym krzykiem mody.

Sesja modowa na początku lat 70.

Sesja modowa na początku lat 70.

Źródło: Getty Images

Nowy styl świetnie odnalazł się w towarzystwie kolorowych rajstop bez szwów i wysokich kozaków.

Seks się sprzedaje

Na przełomie lat 60. i 70. wybór szortów był imponujący. Aksamitne, jedwabne, skórzane, szydełkowe, stały się prawdziwym hitem w damskiej garderobie. W 1970 roku, na łamach pisma "Women’s Wear Daily" po raz pierwszy nazwano je "hot pants".

Ubiór stewardessy linii Skyways Air w 1971 r.

Ubiór stewardessy linii Skyways Air w 1971 r.

Źródło: Getty Images

Był to moment, w którym szorty oficjalnie stały się jednym z najgorętszych trendów w modzie ulicznej. Popularność krótkich spodenek wykorzystały m.in. amerykańskie linie lotnicze z Teksasu, Southwest Airlines, które postanowiły włączyć je do oficjalnego ubioru swoich stewardes. Wszystkie panie obowiązkowo nosiły do nich długie skórzane kozaki. "Seks sprzedaje miejsca" - brzmiało motto firmy, dlatego warunkiem dołączenia do personelu pokładowego były długie zgrabne nogi i ładna sylwetka. Decyzja firmy budziła liczne kontrowersje. Ze względu na to, że Southwest Airlines nie zatrudniała mężczyzn, linie zostały oskarżone o seksizm.

Angielska aktorka Sally Faulkner w 1971 r.

Angielska aktorka Sally Faulkner w 1971 r.

Źródło: Getty Images

W bardzo podobny sposób ubierała swoje bileterki drużyna bejsbolowa Philadelphia Pillies. Panie sprzedające bilety na mecze określano jako "Hot Pants Patrol". W tym czasie damskie szorty stały się manifestem seksualnego wyzwolenia i wolności kobiet, a jednocześnie wciąż były przedmiotem przyciągającym pożądliwe męskie spojrzenia.

Modelka w modnych zielonych szortach w sesji dla Vogue'a w połowie lat 50.

Modelka w modnych zielonych szortach w sesji dla Vogue'a w połowie lat 50.

Źródło: Getty Images

W efekcie nadal kojarzyły się z garderobą kobiet lekkich obyczajów. Czasem pojawiały się na plakatach filmów pornograficznych, a czasem w garderobie filmowych prostytutek, takich jak młodziutka Iris (w tej roli Jodie Foster) z kultowego "Taksówkarza" Martina Scorsese.

Jodie Foster i Robert De Niro na planie

Jodie Foster i Robert De Niro na planie "Taksówkarza" w 1976 r.

Źródło: Getty Images

W czym tańczyć funky i ratować świat?

Moda na skąpe ubrania sprawiła, że kobiety zaczęły obsesyjnie dbać o swoje ciało. Opięte spodenki z elastycznego poliestru nie tylko idealnie podkreślały kształty, ale również były bardzo wygodne w noszeniu. Świetnie prezentowały się też na parkiecie w cieszących się coraz większą popularnością dyskotekach. To właśnie w tym czasie na listach przebojów królował James Brown ze swoim hitem "Hot Pants". Amerykański piosenkarz śpiewał w nim o "gorących spodenkach", które dodają pewności siebie i w których można tańczyć funky całą noc. Podkreślił również, że widok dziewczyny w szortach "rzucał go na kolana".

Źródło: Getty Images

Najwidoczniej podobne reakcje u odbiorców chciały wywołać ówczesne reklamy spodenek "hot pants". Do historii przeszło budzące kontrowersje zdjęcie Oliviero Toscaniego, wykorzystane w kampanii dżinsowych szortów marki Jesus Jeans, przedstawiające pośladki modelki w opiętych spodenkach i opatrzone sloganem: "Kto mnie kocha, ten za mną podąża".

Lynda Carter w roli Wonder Woman w 1975 r.

Lynda Carter w roli Wonder Woman w 1975 r.

Źródło: Getty Images

Z kolei świat popkultury oszalał na punkcie Wonder Woman, seksownej superbohaterki w szortach w barwach amerykańskiej flagi. Wszystko za sprawą filmu Leonarda Horna z 1975 roku oraz serialu emitowanego w latach 1976-1979, w których zagrała aktorka Lynda Carter. W tym czasie szorty stały się nie tylko elementem garderoby chętnie wybieranym przez gwiazdy takie jak Jackie Kennedy Onassis czy Elizabeth Taylor, ale również przez mężczyzn. Taki styl promowali m.in. artyści: Elton John, David Bowie oraz Liberace.

Panowie w szortach w latach 70.

Panowie w szortach w latach 70.

Źródło: Getty Images

W garderobie Lary Croft i Britney Spears

Szczyt popularności "gorących spodenek" przypadł na pierwszą połowę lat 70., jednak nie zapomniano o nich w późniejszych dekadach. W latach 80. fani seriali doczekali się kolejnej wielbicielki szortów. Była nią Daisy Duke z serialu "Dukes of Hazzard", w którą wcieliła aktorka Catherine Bach. Jej charakterystyczny styl, którego podstawą były ekstremalnie krótkie, dżinsowe spodenki, na tyle skutecznie zapisał się w pamięci widzów, że słynne "hot pants" zaczęto nazywać "daisy dukes".

Aktorka Catherine Bach. 1982.

Aktorka Catherine Bach. 1982.

Źródło: Getty Images

W latach 90. i na początku XXI wieku spodenki "hot pants" pokochała scena muzyczna, a szczególnie gwiazdy muzyki pop. Stały się charakterystyczne dla wizerunku dziewczyn ze Spice Girls, uwielbiały je również Britney Spears, Christina Aguilera, Jennifer Lopez i Kylie Minogue. W świecie filmu zaistniały za sprawą seksownej Lary Croft z filmu "Tomb Rider".

Britney Spears w 2001 r.

Britney Spears w 2001 r.

Źródło: Getty Images

Hot pants - trend sezonu wiosna-lato 2020

Obecnie krótkie spodenki "hot pants" stały się jednym z najgorętszych trendów w wiosenno-letnim sezonie 2020. Pojawiły się na wybiegach u marek takich jak Saint Laurent, Christian Dior, Jacquemus czy Chanel. W dzianinowej odsłonie zaprezentowały się w kolekcjach Salvatore Ferragamo i Hermès, a w sportowej wersji ze spandexu promuje je amerykański projektant Brandon Maxwell.

Galeria "Hot pants" na wybiegach wiosna-lato 2020

Rozwiń galerię

Nie wiesz jak nosić modne szorty w tym sezonie? Spójrz, jak noszą je najsłynniejsze trendsetterki!

Galeria Modne dziewczyny noszą szorty

Rozwiń galerię

Spodobał Ci się SO Magazyn? Zacznij obserwować nas na Instagramie!

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij