fot. iStock.com
Podziel się:
Skopiuj link:

Hallstatt - bajkowa "Kraina Lodu" w samym sercu Alp

10 tys. osób dziennie – taka jest liczba turystów odwiedzających niewielkie miasteczko w austriackich Alpach. Ruch nasila się szczególnie zimą, a wszystko z powodu tego, że to właśnie Hallstatt uchodzi za pierwowzór bajkowej "Krainy Lodu".

Hallstatt - baśniowa kraina lodu

Małe domki, umiejscowione kaskadowo na zboczach górskich, w tle malownicze alpejskie krajobrazy, a w samym centrum przepiękne jezioro mieniące się kolorami jak z bajki – tak w skrócie opisać można Hallstatt – austriackie miasteczko, które od kilku lat przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.

Źródło: iStock.com

W 1997 roku miasteczko trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale dopiero popularność animacji "Frozen" sprawiła, że do niewielkiego Hallstatt zaczęły napływać tłumy podróżników. Każdego dnia do miasteczka, w którym mieszka obecnie niecałe 800 osób, przybywa około 10 tys. turystów!

Źródło: iStock.com

Choć nikt oficjalnie nie potwierdził, że to właśnie Hallstatt było inspiracją do stworzenia "Krainy Lodu", podobieństwo widoczne jest gołym okiem.

Źródło: iStock.com

Co ciekawe, Hallstatt tak bardzo spodobało się szczególnie chińskim turystom, że postanowili stworzyć wierną kopię w swoim rodzinnym kraju. W 2012 roku w Huizhou w chińskiej prowincji Guangdong powstała kopia alpejskiej "Krainy Lodu" a jej budowa pochłonęła 940 mln dolarów.

Źródło: iStock.com

Warto dodać, że do popularności austriackiego Hallstatt przyczyniła się nie tylko filmowa baśń "Kraina Lodu", ale też Instagram, który zakochał się w zdjęciach umiejscowionych właśnie na tle bajkowego zimowego Hallstatt.

Źródło: iStock.com

Dziś każdy, kto odwiedza Austrię lub chociaż przejeżdża przez Alpy chce zajrzeć do miasteczka, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańcom Hallstatt. Oczywiście cieszą się z popularności, ale jednocześnie są zmęczeni najazdem turystów.

Źródło: iStock.com

W marcu 2019 roku Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych opublikowała raport najbardziej oblężonych prze turystów miejsc świata. Na liśćie znalazły się m.in.: Londyn, Dubrownik czy Wenecja. Pojawiło się również niewielkie Hallstatt.

- Chcemy zmniejszyć liczbę turystów z miliona rocznie o co najmniej jedną trzecią – powiedział na łamach "The Times" burmistrz Hallstatt Alexander Scheutz. Niestety nie podał szczegółów, a popularność tego miejsca wciąż wzrasta i trudno się dziwić. Małe Hallstatt do złudzenia przypomina baśniową krainę rządzoną przez dwie niezwykłe siostry – Elsę i Annę!

Źródło: iStock.com

Podoba Ci się So Magazyn? Zainspiruj się i bądź z nami na Instagramie!

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij