fot. East News
Podziel się:
Skopiuj link:

Biedny bogaty chłopiec. Historia o filmowym Kevinie, który nie uniósł sukcesu

Jest pewien chłopiec, bez którego Polacy nie wyobrażają sobie Świąt. Chłopiec, który nigdy nie dorósł i dla wielu na zawsze pozostanie zapomnianym podczas gwiazdkowego wyjazdu ośmiolatkiem. Tytułowy Kevin, bo o nim mowa, w hicie kina familijnego przeszedł wiele zabawnych perypetii. Ale prawdziwe, smutne życie Macaulay’a Culkina zupełnie nie przypomina familijnej komedii - dla SO:magazynu pisze Natalia Jeziorek, przypominając historię filmowego Kevina.

Został okrzyknięty "złotym dzieckiem Hollywood". Komedie familijne z jego udziałem, z "Kevinem samym w domu" na czele biły rekordy popularności, a Macaulay Culkin zarabiał krocie. I tu pojawił się problem, bo rodzice chłopca szybko zaczęli w nim widzieć nie dziecko, a maszynkę do zarabiania pieniędzy. Potrzeby malca zostały więc zepchnięte na dalszy plan. Jak łatwo się domyślić, lata podobnego wyzysku pozostawiły na psychice Culkina trwały ślad. Dorastający młody aktor najpierw więc wytoczył rodzicom proces, a następnie zaczął się staczać. Walkę z uzależnieniem i spektakularny upadek niegdysiejszej gwiazdy z wypiekami na twarzy śledził niemal cały świat. Ale prawda o tym, jakie piekło przeszedł w dzieciństwie Macaulay, wyszła na jaw dopiero kilka lat temu.

Biedny bogaty chłopiec

Historia Hollywood jest pełna rodziców, którzy na swoje dzieci przelewają własne niespełnione ambicje. Nie inaczej było w przypadku Macaulay’a Culkina. Kit, ojciec chłopca i szóstki jego rodzeństwa, niegdyś sam występował na Broadwayu. Zabrakło mu jednak najwyraźniej talentu lub szczęścia, bo kariery nigdy nie zrobił. Imał się więc różnych zleceń, był m.in. kościelnym. Wraz z żoną Pat, pracownicą call center, z trudem wiązał koniec z końcem. Ale już niebawem los miał się odmienić. Wysyłanie pociech na castingi przyniosło wreszcie efekt. Sześcioletni wówczas Macaulay został zauważony przez Billa Hopkinsa. Szef castingu zwrócił uwagę na malca, który — jak wspominał Hopkins w wywiadzie dla "E!Online" — nurkował pod siedzeniami sali w poszukiwaniu drobnych monet.

Mały, rezolutny blondynek wzbudził sympatię szefa castingu, szybko okazało się też, że chłopiec ma talent. Macaulay zaczął więc występować najpierw w reklamach, a następnie w produkcjach takich jak "Pogrzeb Wikinga" i "Do zobaczenia rano". Świetnie przyjęto jego rolę w komedii "Wujaszek Buck" z 1989 roku. Trzy lata później na ekrany kin wszedł film, który miał odmienić życia Macaulay’a. Czas pokazał jednak, że wcale nie na lepsze. Bo choć "Kevin sam w domu" stał się hitem, a wcielający się w tytułową rolę aktor został okrzyknięty "złotym dzieckiem Hollywood", sława stała się dla Macka przekleństwem.

Macaulay Culkin szybko stał się sławny i bogaty, ale zapłacił za to wysoką cenę

Macaulay Culkin szybko stał się sławny i bogaty, ale zapłacił za to wysoką cenę

Autor: 1991 American Broadcasting Companies, Inc.

Źródło: Getty Images

Macaulay za rolę w pierwszej części przygód Kevina dostał gażę w wysokości 100 000 dolarów. Nie była to jak na aktorskie zarobki imponująca kwota. Ale sukces filmu sprawił, że za kolejny — "Moja dziewczyna" — dostał już okrągły milion, a za występ w "Kevinie samym w Nowym Jorku" aż cztery miliony dolarów. Pan Culkin senior triumfował, a życie całej wielodzietnej rodziny zmieniło się niemal z dnia na dzień. Ale Macaulay pozostał małym chłopcem. Chciał się bawić, a nie nieustannie pracować.

Tymczasem rodzice, którzy dostrzegli w synu maszynkę do zarabiania pieniędzy, wykorzystywali go do granic możliwości. Zamiast pochwał, miłości i akceptacji, chłopiec dostawał przemoc — fizyczną i psychiczną. W 2018 roku w głośnym wywiadzie Macaulay zdradził, że kiedy odmawiał pracy, ojciec groził mu laniem, a jeśli słowa nie pomagały, przechodził do czynów. Co więcej, szybko stał się zazdrosny o sukces syna.

"Mój ojciec — niespełniony artysta — miał pomysł, żeby zrobić aktora z mojego starszego brata. Ja zostałem wkręcony na castingi przy okazji. Chwilę później moja kariera kliknęła i wszyscy chcieli ze mną współpracować. Ojciec był o to zazdrosny. Czuł się nieswojo z tym, że ja osiągnąłem wszystko to, o czym on marzył, a jestem jedynie dzieckiem. Był złym człowiekiem, bił mnie. Mogę pokazać blizny, które mam na ciele po jego uderzeniach. Mówił: "Zrób to albo ci przywalę". W pewnym momencie powiedziałem, że mam tego dość i rzucam aktorstwo" — wyznał po latach Macaulay Culkin.

Upadła gwiazda

Jako nieletni, Macaulay nie mógł sam dysponować swoim majątkiem. Pieczę nad jego finansami i karierą sprawowali więc rodzice. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że Kit i Pat chcieli wciąż więcej. Wykorzystywany nieustannie dziecięcy aktor zaczął więc w filmach wypadać coraz gorzej. A kiedy filmy z jego udziałem nie powtarzały spektakularnego sukcesu wcześniejszych, na Macka czekało w domu srogie lanie.

Jakby przemocy było mało, młody aktor musiał się zmierzyć z popularnością, na którą wcale nie był gotowy. "Wiem, że to sprzeczność: wybrałem zawód, który stawia mnie w centrum uwagi. Ale nigdy nie podpisywałem kontraktu na spotykanie fotografów w krzakach przed moim domem"— wyznał w rozmowie z Larrym Kingiem. Z kolei w rozmowie z "The Hollywood Reporter" młodszy brat aktora — znany z serialu "Sukcesja" Kieran Culkin — zdradził, że Macaulay zaznał wiele zła także od postronnych osób. "Wielokrotnie znęcano się nad nim na ulicach. Pamiętam, jak spotkaliśmy jakąś kobietę, która zatrzymała się i powiedziała: "Tak to ty, wcale nie jesteś taki słodki". Zasłoniła się kapeluszem i odeszła" — wyznał aktor.

Macaulay Culkin w 2010 roku w Nowym Jorku

Macaulay Culkin w 2010 roku w Nowym Jorku

Autor: MCMULLAN CO/SIPA

Źródło: East News

Wszystko to sprawiło, że Macaulay w pewnym momencie powiedział "dość". Jako piętnastolatek ogłosił, że zrywa z aktorstwem. Jak łatwo się domyślić, nie spotkało się to z aprobatą żądnych zysku rodziców. Mack nie zamierzał dłużej być bierną ofiarą. Kiedy matka, która w wyniku głośnego rozwodu przejęła opiekę nad synem i jego majątkiem, kupiła za pieniądze Macka dom, miarka się przebrała.

Piętnastoletni Macaulay wytoczył rodzicom proces, domagając się zwrotu 13 milionów dolarów i uniezależnienia się od Pat. Kolejnym krokiem do niezależności miał być ślub, który w wieku 17 lat Mack wziął z Rachel Miner. Jak łatwo się domyślić, małżeństwo dwójki nastolatków nie przetrwało próby czasu i zakończyło się rozwodem po dwóch latach. Nie to było jednak najgorsze.

Aktor z pierwszą żoną Rachel Miner

Aktor z pierwszą żoną Rachel Miner. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu

Autor: Frank Trapper

Źródło: Getty Images

Cieniem na życiu Macaulay’a Culkina położyła się nie tylko doświadczona w dzieciństwie przemoc, ale też śmierć rodzeństwa. Przyrodnia siostra Jennifer zmarła w wyniku przedawkowania. Wówczas młody aktor zaczął szukać ukojenia w narkotykach. Szybko w jego aktach znalazło się aresztowanie za posiadanie nielegalnych substancji. Być może podziałałaby to jak kubeł zimnej wody, gdyby nie kolejny cios od losu — śmierć siostry, Dakoty. 29-latka zginęła pod kołami samochodu — śledztwo wykazało, że nietrzeźwa kobieta wtargnęła na jezdnię. Mack był wtedy tuż obok, a tragedia, która rozegrała się na jego oczach znów pchnęła go w szpony nałogu.

Narkotyki wkrótce sprawiły, że aktor stał się cieniem siebie. Zdjęcia wychudzonego mężczyzny obiegły świat. Magazyn "National Enquirer" twierdził, że zmagał się z uzależnieniem od heroiny — na narkotyki miał wydawać 6 tys. dol. miesięcznie. Informator magazynu mówił w 2012 roku: "Mack po prostu umiera. Jest uzależniony od heroiny, oksykodonu, Percocetu i Vicodinu. Byłem świadkiem jego uzależnienia, które przybierało na sile przez ostatnie półtora roku aż do momentu, w którym potrzebował poważnej pomocy. Jego najbliżsi przyjaciele boją się, że przedawkuje, albo że jego serce nie wytrzyma. Jeśli nie dostanie pomocy już teraz, za pół roku może być już martwy. Ciągle ostro imprezuje. Modlę się, by znalazł odwagę i siłę, by zrobić porządek w swoim życiu, zanim będzie za późno".

Za pośrednictwem swojego rzecznika prasowego Macaulay Culkin zdementował te doniesienia. Ale w pewnym momencie pojawił się koszmarny fake news, głoszący, jakoby zmarłego w wyniku przedawkowania aktora miano znaleźć w jego mieszkaniu.

Walka o siebie

Być może to wiadomość o własnej śmierci sprawiła, że Macaulay Culkin postanowił zawalczyć o siebie. Ukojenia zaczął szukać w muzyce, założył zespół "The Pizza Underground". Po pewnym czasie powrócił też na ekrany w filmach takich jak "Service Man", "Adam Green’s Aladdin", czy "Changeland". Ten ostatni odmienił jego życie, bo to właśnie na planie produkcji Macaulay poznał aktorkę Brendę Song.

Entertainment Tonight opublikowało wkrótce potem zdjęcia Culkina wychodzącego ze stacji benzynowej w West Hollywood tuż po lunchu z Brendą. Po wychudzonym, bladym, zaniedbanym chłopaku nie było już wówczas śladu. W oczy rzucały się za to jego starannie przystrzyżona fryzura, modna stylizacja i radosny uśmiech. Śledzących życie aktora fanów nie zdziwił więc fakt, że para po pewnym czasie ogłosiła, iż stara się o powiększenie rodziny. W wywiadach Macaulay podkreślał wówczas, że jeżeli zostanie ojcem, to zrobi wszystko, aby nie popełnić błędów swoich rodziców. Synek pary przyszedł na świat w 2021 roku i otrzymał imię Dakota, na cześć tragicznie zmarłej siostry Culkina.

Dziś wszystko wskazuje na to, że 42-letniemu aktorowi udało się pokonać własne demony. W 2021 roku znów pojawił się na ekranie w kolejnej części bijącego rekordy popularności serialu "American Horror Story". Wcielił się w nim w rolę Mickey’ego, pojawił się w sześciu odcinkach 10. sezonu serii.

Macaulay Culkin i jego obecna żona Brenda Song

Macaulay Culkin i jego obecna żona Brenda Song

Autor: Kevin Mazur

Źródło: Getty Images

A jaki naprawdę jest aktor? Dwa lata temu na łamach magazynu "Esquire" Brenda Song wyznała: "Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jaki jest niesamowicie miły, lojalny, słodki i mądry. Naprawdę to, co sprawia, że Mack jest tak wyjątkowy, to fakt, że jest po prostu sobą. Wie, kim jest, i mu to w 100% pasuje. I to jest dla mnie niesamowicie seksowna cecha. Bardzo ciężko pracował, aby być osobą, którą jest" — podkreśliła partnerka Culkina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij