fot. APART.pl
Podziel się:
Skopiuj link:

Baśniowe święta to powrót do tego, co znamy

Radosne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, rozchodzący się po całym domu zapach kompotu ugotowanego przez babcię, rodzinne spotkanie przy zastawionym dwunastoma potrawami stole... Wigilijne tradycje to nie tylko powtarzane przez pokolenia rytuały, lecz także poczucie wspólnoty i niezwykłe emocje związane z byciem razem. Proste gesty i życzenia urastają we wspomnieniach do rangi najpiękniejszych baśni. A gdyby... z okazji tegorocznego Bożego Narodzenia wrócić do tego, co znamy? Zatrzymać się na chwilę i skupić na tym, co tradycyjne? W końcu to właśnie zwyczaje tworzą niepowtarzalny klimat świąt i sprawiają, że Boże Narodzenie jest tak wyjątkowym czasem.

Polskie świąteczne tradycje w piękny sposób odwołują się do bogatej symboliki Bożego Narodzenia. Dwanaście potraw ma nawiązywać do dwunastu apostołów, a wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki to odwołanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa... Wiele zwyczajów służy budowaniu poczucia wspólnoty i podkreślaniu więzi łączących osoby spotykające się przy wigilijnym stole. Dzielenie się opłatkiem, podobnie jak łamanie się chlebem przez pierwszych chrześcijan, staje się gestem pojednania, a składane przy tym życzenia są wyrazem szczerych, ciepłych uczuć. Dodatkowe nakrycie przy stole oznacza z kolei otwartość na przyjęcie niespodziewanego gościa, strudzonego wędrowca. Dawniej był to symbol pamięci o zmarłych członkach rodziny, którzy nadal są mile widziani przy wigilijnym stole.

Jednak niektóre zwyczaje powoli zanikają, gubią się w pędzie przedświątecznych przygotowań. Zapominamy o magicznej roli z pozoru prostych gestów, zapominamy o tradycjach i ich znaczeniu. Tymczasem to właśnie one sprawiają, że Boże Narodzenie to tak niezwykły czas. A gdyby w tym roku, zamiast włączać telewizor w tle czy wysyłać SMS-y z życzeniami, wrócić do zwyczajów, które pamiętamy z dawnych lat?

Źródło: APART.pl

Zapomniany zwyczaj wysyłania kartek świątecznych

Kartka świąteczna ma już prawie 180 lat! Pierwsza bożonarodzeniowa pocztówka powstała w 1843 roku i przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole. Ilustrację miał wykonać Thomas Sturrock na zamówienie sir Henry’ego Cole’a, który szukał sposobu, by nie pisać ręcznie wielu listów do licznej rodziny i znajomych. Jednocześnie chciał przygotować dla swoich bliskich coś wyjątkowego. W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku. Z biegiem lat stawały się coraz bardziej różnorodne i kolorowe. Niektóre miały nawet maleńkie pozytywki grające melodie wybranej kolędy.

Dziś do składania świątecznych życzeń służą przede wszystkim portale społecznościowe, które w kilka sekund pozwalają wysłać wiadomość do setek znajomych. Jednak nawet najzabawniejszy wierszyk czy najładniejsza grafika nie sprawią tyle przyjemności, co tradycyjna, papierowa kartka świąteczna z odręcznie napisanymi, spersonalizowanymi życzeniami. Jej wysłanie wymaga bowiem nieco więcej wysiłku niż naciśnięcie klawisza czy tapnięcie w ekran smartfona. Wypisując życzenia, pokazujemy, że myślimy ciepło o adresacie, nawet jeśli nie możemy zasiąść do wspólnej wieczerzy. To świadectwo prawdziwego zaangażowania i bliskości.

Hej kolęda, kolęda!

Kolędy wywodzą się z tradycji ludowej i dawniej były po prostu radosnymi pieśniami noworocznymi. Wraz z umacnianiem się chrześcijaństwa zyskały bardziej religijny charakter i na stałe wpisały się w obchody świąt Bożego Narodzenia. Dziś niemal każdy potrafi zanucić „Cichą noc” czy „Przybieżeli do Betlejem”.

Dawniej wspólne kolędowanie rozpoczęte po wigilijnej wieczerzy należało do najpiękniejszych polskich tradycji. Było wyrazem radości i sposobem na podkreślenie wyjątkowego charakteru chwili. Stanowiło rodzaj modlitwy, dziękczynienia i przypominało o tym, co jest najważniejsze w czasie świąt Bożego Narodzenia. Obecnie kolędy nadal są ważnym elementem świątecznego klimatu, coraz częściej jednak... puszcza się je z płyty CD lub innego źródła. Wspólne śpiewanie zostało zastąpione przez podkład muzyczny przygotowany przez profesjonalnych muzyków. A przecież w kolędowaniu nie chodzi o to, by pochwalić się talentem! Ważne, by śpiewać z serca, z radością i wspólnie. W ten sposób można stworzyć najpiękniejszą melodię.

Źródło: APART.pl

Własnoręcznie przygotowane ozdoby świąteczne

Ubieranie choinki to najbardziej popularna świąteczna tradycja. Przystrojone drzewka pojawiają się nie tylko w domach, lecz także na sklepowych witrynach, w biurach, na ulicach. Cieszą migającymi światełkami, kolorowymi bombkami i innymi wymyślnymi ozdobami. W miejskiej przestrzeni pojawiają się już nawet na początku grudnia, jasno pokazując, że do świąt nie zostało już wiele czasu. Nawet jeśli ktoś nie dba o mniej znane tradycje, jak sianko pod obrusem czy zasiadanie do wieczerzy, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda, to zwykle ma w domu choćby niewielką sztuczną choinkę.

Mało kto wie jednak, że zwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku i przywędrował z Niemiec. Początkowo przyjął się jedynie w miastach, bo na wsiach zamiast świerku czy jodły przystrajano raczej tzw. podłaźniczkę, czyli gałązkę drzewa iglastego zawieszoną pod sufitem.

Dawniej na choince wieszano nie szklane czy plastikowe bombki, lecz orzechy, jabłka i słodycze. Ozdoby te miały swoją świąteczną symbolikę: przynosiły dobrobyt, wzmacniały rodzinne więzi, odganiały zło. Wiele dekoracji wykonywano ręcznie ze słomy lub papieru. Dzięki temu były jedyne w swoim rodzaju.

Na pewno wielu z nas do dziś pamięta świąteczne ozdoby, które jako dzieci z wielkim zapałem przygotowywaliśmy z papieru kolorowego i bibuły. Może warto wskrzesić ten zwyczaj? Na kilka dni przed Wigilią zasiąść wspólnie z przyjaciółmi lub rodziną i puścić wodze fantazji? Malowanie orzechów, wycinanie i klejenie łańcuchów z papieru, nawlekanie na nici lasek cynamonu może okazać się świetną zabawą i sposobem na jeszcze silniejsze przeżywanie Bożego Narodzenia. Tak ozdobiona choinka nie będzie na pewno najbardziej elegancka, okaże się jednak najpiękniejsza na świecie – bo udekorowana z sercem, zgodnie z tradycją i wspólnie. I w tym właśnie tkwi magia świąt.

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij